THE BLACK WEEK DEALS začína ZAJTRA s najlepšími ponukami na pohovky a postele >

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
koloniálna obývačka

Klasický a tradičný dizajn, niekedy známy ako malý „vidiecky“ koloniálny štýl má podobný vzhľad a dojem ako viktoriánsky dizajn. Hoci je podobný, koloniálny štýl je trochu uvoľnenejší a tmavé farby sú tlmenejšie. Koloniálne interiéry zahŕňajú formálne aj neformálne prvky, ktoré vytvárajú zaujímavú, niekedy až mierne kontrastnú kombináciu. Ako dostať do domácnosti tento zaujímavý a unikátny trend? Doplnky sú síce dôležité, no nepredstavujú úplne všetko, staviť musíte aj na správnu farebnú paletu a materiály. Pre uľahčenie celého procesu sme si pre vás pripravili niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu z tohto krásneho dizajnu vyťažiť maximum.

Koloniálny štýl a interiérový dizajn

Bývanie v koloniálnom štýle je zábavné, pretože sa nielen cítime ako v cudzej krajine plnej dobrodružstva, ale aj ako páni celého sveta. Mahagónové alebo mangové drevo je často používané na výrobu stolov, stoličiek a lavíc a vďaka špeciálnemu moridlu získava typickú tmavú farbu. Prírodné materiály sa nepoužívajú len na výrobu nábytku, ale aj na výrobu sedačiek a kresiel. Čalúnený nábytok má väčšinou tmavý poťah, ktorý je ďalšou typickou charakteristikou pre koloniálny štýl. V spálni sú charakteristické rustikálne sekretáre, tmavé skrine a drevené nebeské postele so svetlými ľanovými závesmi, ktoré vyčarujú tú správnu atmosféru.

História koloniálneho štýlu

Koloniálny štýl nie je ničím novým a v našich domácnostiach sa objavuje už roky. Aj napriek tomu však zostáva jeho myšlienka stále rovnaká – kombinovať bohatý luxus s pohodlím a trochou exotiky. Dostaňte ho do svojho domova vhodne zvolenými prvkami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú draho, no v skutočnosti na ne nemusíte minúť takmer nič.

Tento interiérový dizajn má pomerne bohatú históriu, počas ktorej sa vyvíjal a zdokonaľoval. Prvé koloniálne domy sa objavovali v koloniálnom období v USA na začiatku 18. storočia. Kolonisti sa usádzali najmä pozdĺž východného pobrežia, kde si stavali svoje príbytky. Tie boli charakteristické svojou majestátnosťou a luxusom. Spočiatku išlo o dvojposchodové rodinné domy, neskôr sa zmenili na niekoľkoposchodové masívne sídla.

Koloniálny štýl bývania má korene aj v Anglicku, odkiaľ emigrovala veľká časť amerických kolonistov. Architektúra bola čiastočne založená na rímskych a gréckych ruinách, ktoré boli charakteristické presnou geometriou, nadčasovosťou a hojnosťou. Časom sa koloniálny štýl začal od svojej histórie trochu odtŕhať a hľadať si svoju vlastnú cestu. V súčasnosti sa prispôsobuje moderným trendom, no stále si drží určité tradície.

Interiérové farby, ktoré vystihujú koloniálny štýl

Pre tento spôsob bývania je typická kombinácia rôznych štýlov. Využiť by ste mali hlavne interiérové farby, ktoré sa budú spájať po celom interiéri. Typické odtiene tohto štýlu sú od hnedej cez zelenú až po svetlé zemité a pieskové farby. Jemné a neutrálne odtiene sa starajú o vzdušnosť jednotlivých miestností a podporujú prirodzené svetlo. Výborne sa kombinujú s tradičným drevom, ratanom a ďalšími prírodnými materiálmi charakteristickými pre tieto domácnosti.

Materiály a vzory typické pre koloniálny štýl

Ľan, masívne drevo, tík, bavlna, koža a ratan sú obľúbené materiály koloniálneho štýlu. Ich kombinácia vytvorí nádhernú atmosféru vo vašom domove. Pre vonkajšie priestory ako je záhrada, balkón a terasa sú vhodné doplnky z bronzu, mosadze a striebra.

Krása koloniálneho štýlu je v kombinácii striedmosti a exotiky, mestských prvkov a divokej prírody. Stávkou na istotu je kvetinová potlač, no vyskúšať môžete aj abstraktné umenie. Hrajte sa s rôznymi prevedeniami, vytvárajte svoje vlastné kombinácie a nebojte sa nezvyčajnosti. Vie iba pomôcť.

Dekorácie do bytu v koloniálnom štýle

Ako kontrast k často tmavému nábytku sú použité svetlé dekorácie. Drevené misky, bambus a banánové listy sú ako stvorené pre koloniálny štýl a hrajú dôležitú úlohu v dekorovaní. Izbové rastliny a kvetinová výzdoba vytvoria svetlý bod v každej miestnosti, medzi typické patria orchidea, jazmínové púčiky a iné exotické kvety. Aby ste vylepšili cestovateľský nádych v domácnosti, steny môžete ozdobiť mapami, starými glóbusmi a suvenírmi. Práve tieto maličkosti spravia tento štýl bývania tým, čo by mal predstavovať, a to exotickú kombináciu rôznych krajín a kultúr na Zemi.

V koloniálnom štýle môžete realizovať aj odvážne rozhodnutia vo forme nezvyčajných doplnkov, ktoré by ste si v inom štýle nedovolili. Zariadenie interiéru oživte zvieracími kožami (pokojne aj umelými), starými zrkadlami či dokonca africkými maskami. Nájdite dekorácie do bytu, ktoré najlepšie sadnú vám a vašej osobnosti.

Koloniálny štýl vo vašej domácnosti

Trendy v bývaní 2022 hovoria jasne, koloniálny štýl bude jedným z najpopulárnejších a najpoužívanejších. Dôvodom je hlavne kombinácia štýlu, jedinečnosti a pohodlia, ktorú poskytuje každému, nehľadiac na to, či bývate v dome, alebo byte. Ako ho však dostať do jednotlivých miestností?

Zariadenie obývačky v koloniálnom štýle

Koľkí z nás trávia pravidelne čas v obývačke čítaním knihy, sledovaním filmu alebo konverzovaním s priateľmi? Vytvorte si miesto, v ktorom sa budete cítiť dobre a kde budete môcť nabrať nové sily. Dekorácie do obývačky v koloniálnom štýle by mali byť skôr vo väčších rozmeroch, ale tak, aby zbytočne nezavadzali. Zvoľte jednu veľkú stolovú alebo stojaciu lampu, masívnu vázu s kvetmi a obraz na stenu. Z hlavného nábytku nezabudnite na pohodlnú sedačku a aspoň dve kreslá, prípadne taburetku.

Zariadenie spálne v koloniálnom štýle

Veľká posteľ s baldachýnom alebo masívnym záhlavím, menšie nočné stolíky v drevenom prevedení, kozmetický dámsky stolík so zrkadlom a komoda s ručne vyrezávanými úchytkami. Nič viac vám pre koloniálnu spálňu netreba. Ak by ste však chceli pekné dekorácie do spálne, stavte na stolové lampy, mäkké vankúše a vzdušné závesy. Jemná látka zaistí, že sa dovnútra dostane prirodzené svetlo a miestnosť bude žiariť.

Chodba a zariadenie predsiene 

Aj predsieň môže byť trendy, moderná a odetá v koloniálnom štýle. Stačí, aby ste do nej zvolili drevenú lavicu na sedenie, masívnu komodu a jedno veľké zrkadlo v nedokonalom ráme. Miestnosť môžete doplniť ešte vešiakom, kobercom alebo predložkou s vtipným nápisom. Chodba si zas zaslúži vyšší a užší príručný stolík s veľkou vázou a kvetinovou výzdobou.

Koloniálny štýl v záhrade

Bývanie v koloniálnom štýle nie je obmedzené len na interiér. Aj na terase či v záhrade môžete správnym nábytkom z dreva a dekoráciami vytvoriť špeciálny šmrnc tohto trendu. Sedačka z kože alebo z ratanu v kombinácii s veľkou rustikálnou drevenou komodou a starým kufrom, ktorý slúži ako stôl, perfektne vynikne práve na terase. Koloniálny štýl môže byť zvýraznený ľanovým slnečníkom nad sedačkou a vankúšmi z ľanu.

Tipy, ako použiť koloniálny štýl v interiéri

Použitie koloniálneho štýlu v domácnosti nie je náročné, stačí sa držať niekoľkých praktických rád:

  • Siahnite po zemitých a svetlých farbách, ktoré otvárajú jednotlivé miestnosti.
  • Zostaňte pri prírodných materiáloch s unikátnym vzhľadom a minimalistickým prevedením.
  • Doplnkov sa nebojte a pokojne ich zvoľte viac, no zbytočne to s nimi nepreháňajte.
  • Do miestností sa snažte dostať čo najviac prirodzeného svetla pomocou veľkých okien a priehľadných závesov.
  • Zamerajte sa na detaily ako zlaté akcenty, ručne vyrobené opierky alebo vyrezávanie.

Dostaňte do svojej domácnosti koloniálny štýl, ktorý v sebe snúbi prítomnosť s minulosťou. Dotknite sa starých kultúr a pritom sa cíťte ako v interiéri vystrihnutom z magazínu. Inšpirujte sa radami od Westwing a uľahčite si celý proces zariaďovania.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a buďte vždy informovaní o najnovších trendoch v interiéri.