Shabby chic: štýlový návrat do minulosti
Nábytok, ktorý zostarol s gráciou a zariadenie interiéru ozdobené dokonalými nedokonalosťami. Aj tak by sa dal opísať štýl shabby chic. Domov zariadený v tomto štýle je plný okrasných dekoratívnych prvkov ako kvietky a čipka, a sála z neho príjemné teplo. Prevládajú v ňom svetlé farby a ošúchaný drevený nábytok je ako stvorený na popoludňajšie posedenie pri šálke čaju. Chcete si aj vy vytvoriť romanticky ladenú obývačku alebo spálňu, z ktorých sa vám bude len ťažko odchádzať? Ste na správnom mieste. Poradíme vám, ako si zariadiť domov v pôvabnom a ženskom štýle shabby chic.
Nábytok, ktorý zostarol s gráciou a zariadenie interiéru ozdobené dokonalými nedokonalosťami. Aj tak by sa dal opísať štýl shabby chic. Domov zariadený v tomto štýle je plný okrasných dekoratívnych prvkov ako kvietky a čipka, a sála z neho príjemné teplo. Prevládajú v ňom svetlé farby a ošúchaný drevený nábytok je ako stvorený na popoludňajšie posedenie pri šálke čaju. Chcete si aj vy vytvoriť romanticky ladenú obývačku alebo spálňu, z ktorých sa vám bude len ťažko odchádzať? Ste na správnom mieste. Poradíme vám, ako si zariadiť domov v pôvabnom a ženskom štýle shabby chic.
Odkiaľ pochádza tento štýl?
Názov shabby chic sa neprekladá do cudzích jazykov, voľný preklad do slovenčiny by však znel ošúchaná elegancia. Už samotný názov napovedá, že tento štýl bývania spája eleganciu s láskou k starému nábytku. Vďaka tomu má veľmi blízko k vintage štýlu, dôležitejší ako vek je však samotný vzhľad nábytku. Pri zariaďovaní v tomto trende sa preto nemusíte zamerať len na starožitníctva, pretože je pomerne rozšírený a v obchode WestwingNow nájdete mnoho kúskov. Ošúchané drevo a hrdzavejúci kov je presne to, čo dodáva unikátne čaro a šarm. Dobrou správou je, že zašlý výzor dokážete vytvoriť sami aj na nábytku, ktorý už vlastníte. Postačí vám na to šmirgeľ alebo brúska, farebný náter a lak.
Z farieb prevládajú svetlé odtiene a jemné pastelové farby. Štýl shabby chic je tiež bohatý na vzory a dekorácie do bytu. Najrozšírenejšie sú vzory kvietkov, jemná čipka a prírodné materiály. Ide o veľmi ženský trend, ktorý je ako stvorený pre romantické povahy.
Shabby chic a jeho prvky
Zariadenie interiéru podľa shabby chic je veľmi zaujímavé, praktické a nadčasové. Trend je charakteristický opotrebovaným vzhľadom a tým, že dokáže vytvoriť upokojujúcu a nádhernú atmosféru. Keď k tomuto všetkému pridáte ešte pastelové farby, ženské akcenty a kombináciu nových a starých dekorácií, máte vyhraté. Čím všetkým je teda tento trend známy?
Nostalgické doplnky do bytu
Zariadenie domu v štýle shabby chic vyzerá na prvý pohľad ako nedbanlivé a nepremyslené, no v skutočnosti sa v rámci neho kladie veľký dôraz na detaily. Výsledkom je dokonalý balans uvoľnenej atmosféry a dômyselne zvoleného elegantného dizajnu.
Ktoré dekorácie sú populárne v tomto štýle? Rýchlou odpoveďou je: úplne všetky. Ich zhromažďovaním sa tento interiérový dizajn podobá dekorovaniu v štýle boho. Obľúbená je výzdoba ako koberce, obrusy, dečky, stolové lampy, podnosy, misky, sviečky, nástenné dekorácie, zrkadlá, obrazy, záclony aj okrasné lustre. Každý predmet, ktorý vyzerá, že by mohol rozprávať príbehy o svojich predošlých majiteľoch, tu má svoje miesto. Dekorácie môžete navzájom zladiť aj miešať.
Štýl bývania shabby chic preferuje svetlé farby a malé romantické vzory. Vyberte si viac ako jeden vzor, aby ste vytvorili unikátny a svojský priestor. Populárne sú aj obrazy s ručne maľovanými nápismi vo francúzštine, pri ktorých môžete využiť znova projekt “urob si sám” a vytvoriť si ich v pohodlí svojho domova.
Ďalej nezabudnite ani na také detaily, akými sú výmena úchytiek na komode za romantické kovové prevedenia. Vítané sú aj koberce s okrasnými strapcami a nevšedné použitie starých predmetov. Využite starožitnú šálku ako kahanec na sviečku a okrasné dečky ako tienidlá lámp.
Kovový krčah alebo starožitnú nádobu na mlieko môžete použiť ako vázu a servírovací stojan na zákusky ako držiak na šperky. Kuchynskú linku skrášlite starožitnými hliníkovými dózami a drevenú prepravku použite na uskladnenie časopisov. Hľadať pre staré predmety nové využitie je jedným zo základných pravidiel zariaďovania v spomínanom štýle.
Charakteristické romantické farby
Zo štýlov, ktoré obľubujú vintage kúsky je shabby chic viac ženský, kým rustikálny štýl je spravidla viac mužský. Bytový dizajn si však môžete prispôsobiť úplne podľa seba. Na to, aby ste tak mohli urobiť, musíte vedieť, aké interiérové farby sú preň charakteristické. Základnými odtieňmi sú biela a jej ďalšie prevedenia ako piesková, slonovinová a jemné pastelové farby. V modernom shabby chic je populárna aj ružová farba, nebesky modrá farba a žltá v kombinácií s béžovou, sivou a bielou.
V rámci nábytku je populárne drevo v tmavších aj svetlejších odtieňoch a nábytok s farebným náterom. Náter by mal byť, ako inak, nedokonalý a na niektorých miestach ošúchaný. Veľmi populárnym odtieňom pre shabby chic nábytok je atraktívna tyrkysová farba.
Svieže prírodné materiály
Okrem farieb, vzorov a početných dekorácií je pri zariaďovaní v štýle shabby chic dôležité venovať pozornosť aj použitým materiálom. Ako ste už isto uhádli, prevláda v ňom príroda, čiže materiály ako drevo, kov a ľan. Pokiaľ si chcete svoju domácnosť zariadiť v luxusnejšom duchu, zvoľte hodváb, bavlnu a zamat.
Ústredným prvkom vašej obývačky by mala byť masívna látková sedačka s početnými vankúšmi a plédmi. V rovnakom honosnom vzhľade štylizujte aj svoju posteľ. Čím viac dekoračných vankúšov zvolíte, tým bližšie k tomuto štýlu budete. Vankúše by mali mať výšivku, strapce, alebo krásnu dekoračnú potlač.
Romantický nádych domácnosti dodajú jemné čipkované záclony, okrasné dečky, dekoračné figúrky z keramiky a porcelán s motívom kvetov. Často používané je aj prútie. Prúteným vencom môžete ozdobiť vchodové dvere a prútenými košíkmi zas svoj interiér.
Aký je rozdiel medzi shabby chic a vintage štýlom?
Nábytok a dekorácie do bytu v štýle shabby chic vyzerajú opotrebovane a ošúchane, ale stále veľmi žensky. Dôležitý pri nich nie je vek, ale šarmantný závan nostalgie a minulosti, ktorý so sebou prinášajú. Do tejto kategórie preto spadá aj práve vyrobený nábytok s patinou alebo inými známkami používania. Vintage kúsky sú na tom presne naopak. Reprezentujú určitý vek alebo dobu, z ktorej pochádzajú. Vintage štýl v sebe kombinuje staré kúsky s modernými, ktoré sú v rámci tohto trendu raritou.
Shabby chic a provensalský štýl – v čom sa líšia?
Provensalský štýl a shabby chic majú k sebe naozaj blízko, a to použitím svetlých farieb a láskou k starým predmetom. Shabby chic však kladie oveľa väčší dôraz na detaily a všadeprítomné ozdobné dekorácie. Taktiež tu málokedy nájdete modrú, žltú či zelenú farbu, ktoré sú rozšírené v provensalskom štýle.
Provensalský štýl takisto často využíva ozdobnú keramiku, ktorá sa síce v shabby chic objavuje, no nie v tak veľkom množstve. V jednoduchosti povedané, oba trendy sú veľmi podobné a môžete ich spolu kombinovať, no každý má určité prvky, ktoré ich od seba odlišujú.
Nový shabby chic štýl
Nie je to žiadny nový bytový dizajn, práve naopak. Pochádza z Anglicka a dátum jeho vzniku sa uvádza na rok 1980. Inšpiroval sa kúzlom vidieckych sídiel, ktoré boli zariadené s vyberaným vkusom niekoľko desaťročí dozadu. Interiéry zariadené v shabby chic sa vždy považovali za unikátne až umelecké diela. Tento názov vymyslela a spopularizovala britská dizajnérka Rachel Ashwell, ktorá založila obchod so zariadením venovaným tomuto štýlu v Kalifornii. Rachel o ňom vydala taktiež niekoľko kníh a pracuje na jeho zviditeľnení dodnes.
V súčasnosti sa však jednotlivé štýly prepletajú a jeden ovplyvňuje ten druhý. Je preto úplne normálne, že aj shabby chic bol mierne ovplyvnený viacerými trendmi a časom sa zmenil.
Mix moderného štýlu a shabby chic
Shabby chic je známy nábytkom a doplnkami plnými charakteru a osobnosti. Preferuje skôr bledšie odtiene a prírodné materiály vytvárajúce harmóniu a rodinnú atmosféru. Základ vytvorený z farieb ako biela, tóny béžovej, svetlá sivá alebo karamelová je nutné rozbiť niečím, čo prinesie do interiéru hĺbku. Doplnky do bytu vyberajte v tmavých farbách, ktoré vytvoria kontrast. Zbytočne to s nimi ale nepreháňajte, úplne stačí, keď si vyberiete len zopár kúskov.
Mix moderného štýlu a shabby chic sa rád hrá s osvetlením vo forme masívnych lustrov a pekných doplnkových svietidiel. Nájdite rovnováhu medzi starým a novým pomocou nadčasových kúskov, ktoré pritiahnu pozornosť. A nakoniec, nezabudnite ani na textil s funkciou vytvorenia komfortu a vysokého pohodlia. Zvoľte prehozy, deky, vankúše, obrusy, behúne aj záclony.
Ako zariadiť byt v shabby chic štýle
Pýtate sa, ako zariadiť byt v shabby chic štýle? Aj napriek tomu, že tento trend nie je tak rozšírený ako minimalizmus v byte, do interiéru ho dostanete ľahšie ako sa zdá.
Zariadenie obývačky
Obývačka je srdcom domova, a preto by mala byť zariadená hlavne s ohľadom na praktickosť. Zvoľte vintage nábytok s množstvom úložného priestoru, pridajte pekné doplnky a stavte aj na koláž fotiek. Vyberte dominantnú sedačku s úložným priestorom a doplňte ju niekoľkými vankúšmi a jedným prehozom alebo dekou. V rámci farieb sa zamerajte na bledé odtiene, najlepším riešením je biela, ktorá celý priestor krásne otvára.
Spálňa snov
Návod, ako získať krásnu a pritom pohodlnú spálňu v štýle shabby chic je jednoduchý. Zaobstarajte si masívnu, najlepšie drevenú posteľ, veľa vankúšov, veľké paplóny a aspoň jeden prehoz. Nezabudnite na nábytok vo forme nočných stolíkov, komody a vysokej skrine. Spálňa snov potrebuje aj hĺbku a zaujímavý vzhľad, ktorý docielite využitím tapiet v kvetinovom vzore.
Zariadenie kuchyne v shabby chic
Kuchyňa je pracovnou miestnosťou, a preto sa zamerajte hlavne na funkcie nábytku. Koľko úložného priestoru poskytuje? Aký je veľký a čo všetko sa doň zmestí? Shabby chic pôsobí rodinne a navodzuje príjemnú atmosféru, ktorá podporuje chuť do jedla. Využite bledé odtiene na stenách a nebojte sa ani pekných tapiet so vzorom, prípadne jednej čisto pastelovej steny, ktorá sa bude výborne dopĺňať s bielou. Z nábytku využívajte hlavne otvorené police, vitríny a háčiky, aby bolo vaše zariadenie vidieť.
Dizajn kúpeľne
Romantická miestnosť, v ktorej je možné vidieť plynutie času. Aj tak by sa dala opísať shabby chic kúpeľňa v bledých odtieňoch s nadčasovým a štýlovým nábytkom. Obľúbené materiály v interiéri sú hlavne tvrdý a chladný kov, a teplé drevo v jeho najprirodzenejšom prevedení so svetlými tónmi. Vyskúšajte aj keramické alebo mramorové detaily, ratan a bavlnu. Rovnako ako v kuchyni, využite otvorené police a trendy vitríny, aby vyniklo všetko, čo v nich máte uložené.
Balkón a terasa
Balkón a terasa si zaslúžia rovnaké doplnky do bytu ako iné miestnosti v interiéri. Stavte na doplnky na terasu ako výrazné police, na ktoré poukladáte kvety a izbové rastliny v črepníkoch, pohodlné lavice a stoličky, menší drevený stôl a pekné osvetlenie. Shabby chic doplní hlavne tlmené svetlo z lampášov, sviečok a svetelných girlánd. Ak je balkón krytý, pokojne použite aj veľké vankúše, deky a iné prikrývky. Podporíte prostredníctvom nich pohodlie, vďaka čomu budete na tomto mieste tráviť oveľa viac času.
Materiály, interiérové farby a doplnky v shabby chic štýle
Získal si štýl shabby chic svojou originalitou a romantickým charakterom aj vás? Alebo dávate prednosť škandinávskemu minimalizmu či modernosti industriálneho štýlu? Na našich stránkach pravidelne prinášame praktické rady a nápady, ako si aj váš domov zariadiť v unikátnom a svojskom štýle.
Ak hľadáte inšpirácie pre iné štýly v interiéri, radi vám ponúkneme tipy z iných kúskov sveta v dizajne a interiéri:
- Vidiecky štýl
- Industriálny štýl
- Škandinávsky štýl
- Boho
Využite bezplatnú registráciu na Westwing už dnes. Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!