Vintage štýl - návrat do minulosti

Kvalita a štýl overené rokmi. Aj tak by sa dal charakterizovať vintage štýl, ktorý je kombináciou histórie a moderného bývania. Z vintage kúskov dýcha nostalgia, nepôsobia však zastaralo. Vlastníte unikátny sekretár po babičke, kolekciu keramických figúrok po tete a strýkovi alebo kukučkové hodiny, uchovávané v rodine po generácie? Takéto hodnotné kúsky si vyžadujú čestné miesto vo vašom dome. Vintage kúsky sú zaujímavé a očarujúce na pohľad a začleniť ich môžete do akéhokoľvek štýlu bývania. A presne to je na vintage štýle také atraktívne! Možnosť vybrať si, ako veľmi vintage chcete vo svojom interiéri zájsť. Inšpirujte sa vintage štýlom spolu s nami.

Vintage štýl a jeho charakteristické črty

Označenie vintage sa vzťahuje na nábytok, šperky, oblečenie ale aj autá a bytové doplnky. Nábytok s prívlastkom vintage je starý z pravidla 20 až 100 rokov a je buď v pôvodnom alebo vynovenom stave. Vintage kúsky je teda možné označiť za nadčasové, keďže si svoju aktuálnosť zachovali po niekoľko desaťročí až dodnes. Inými slovami, vintage je kvalita, overená časom.

Vintage nábytok nemá presne vymedzené časové obdobie, z ktorého pochádza. Čo je rozhodujúce pri označení nábytku prívlastkom vintage však nie je len jeho vek. Vintage pomenovanie si získavajú kúsky, ktoré sa vyznačujú kvalitou, zaujímavosťou a historickou dôležitosťou. Vintage kúsok nemusí pochádzať z dielne známeho výrobcu, ale rozhodne by mal byť ukážkovým príkladom štýlu danej doby.

Vintage štýl sa teší čím ďalej tým väčšej obľube medzi všetkými vekovými kategóriami. Vintage kúsky sú unikátne a aj vďaka nim bude váš domov jednoducho cool. K vintage kúskom sa navyše viažu príbehy, ktoré vždy prebudia zvedavosť u vašich hostí. Okrem rodinného dedičstva sa dajú nádherné vintage kúsky nájsť aj na blšom trhu, v bazároch a na internetových fórach. Je však veľmi pravdepodobné, že aspoň jeden vintage kúsok sa nachádza aj niekde u vás doma.

Retro vs vintage: existujú nejaké rozdiely?

Vintage, retro a starožitnosť sú tri termíny, ktoré sa prelínajú a často aj zamieňajú. Termíny starožitnosť a vintage označujú originálne kúsky, kým retro je nanovo vyrobená napodobenina. Starožitnosť musí mať podľa pravidiel 100, pre niektorých odborníkov až 150 rokov. Mladší kúsok je vždy vintage, ktorý je považovaný v štýle za klasiku, čo sa týka prevedenia aj kvality výrobku.

Kde presne spadá retro nábytok a doplnky? Označenie retro sa vzťahuje k niečomu, čo bolo populárne v istej dobe a následne upadlo do zabudnutia. Retro teda podliehalo trendom a trend ich opäť prinavrátil na scénu o dve až tri desaťročia neskôr. Retro návrat okrem interiérových doplnkov vídame hlavne v móde, aktuálne v podobe návratu retro tenisiek a zvonových nohavíc.

Retro štýl v interiérovom dizajne najčastejšie označuje nábytok a doplnky, inšpirované 50-tymi, 60-tymi a 70-tymi rokmi minulého storočia. Interiérové zariadenie v štýle retro je plné výrazných farieb a nábytku nevšedných tvarov. Vintage štýl je, naopak, viac sofistikovaný, nenápadný a nadčasový. Vintage kúsky sa veľmi dobre prispôsobia rôznym interiérovým štýlom, kým retro nábytok a doplnky na seba pritiahnu väčšinu pozornosti. Retro štýl poväčšine volia excentrickí ľudia s otvorenou a priateľskou povahou. Vintage štýl je zase populárny medzi ľuďmi, ktorí vyznávajú tradičné hodnoty a majú vzťah k elegancii.

Vintage štýl v interiéri

Vintage kúsky nájdete v rôznych materiáloch a štýloch podľa charakteristík doby, v ktorej boli vyrobené. Z materiálov prevláda vo vintage drevo, sklo, kov a keramika. Dobrým pozadím pre vintage interiér je maľovka v prírodných zemitých farbách a podlaha z dreva. Tapeta s klasickým motívom vám taktiež poslúži ako vhodné pozadie do vintage ladeného interiéru. Nábytok s patinou a puklinami je rovnako vítaný v štýle vintage, ako napríklad aj v štýle shabby chic. Masívny drevený vintage nábytok je charakteristický aj pre vidiecky štýl. Originálne vintage kúsky tak môžete začleniť do prakticky akéhokoľvek interiéru. Ako si však zariadiť domov čisto v štýle vintage? 

Čo je vo vintage štýle nevyhnutnosťou?

Z interiéru zariadenom v štýle vintage dýcha nostalgia a elegancia. Docielite ich tak, že si vyberiete ústredný motív a tému pre celú miestnosť. Vintage štýl je kombinácia prvkov z jednej dekády s moderným dizajnom. Do ktorej etapy patrí váš obľúbený vintage kúsok? V 30. rokoch boli populárne neutrálne farby a jemné pastelové odtiene. V 50. rokoch zase výrazné pastelové farby, ktorým dominovala cukríková ružová farba a mätovo-zelená farba. Roky 60te sa niesli v znamení farebného pop artu. Potrpíte si v obývačke na teplo a pohodu? Inšpirujte sa 70. rokmi a pre nich typickými huňatými kobercami. 

Kým váš vintage nábytok môžu zdobiť známky času, celá izba nemusí pôsobiť zastarane. Komodu s patinou ozdobte krásnou kryštálovou vázou a moderný príručný stolík vintage prehrávačom na platne. Čalúnené a pletené kreslá na drevených nožičkách sú skvelým príkladom vintage nábytku. Nebojte sa ich však vynoviť a dopriať im nový výplet alebo čalúnenie. Vintage kúsky v novom šate na svojom šarme nestratia, naopak, len získajú. Vintage je oslavou všetkého klasického a trvácneho, ale prispôsobeného pre moderný a pohodlný život.

Vintage interiér v neposlednom rade nebúra pravidlá funkčného a krásneho dizajnu. Zariaďovanie v štýle vintage dbá na symetriu, rovnováhu a proporčnosť prvkov v miestnosti. Aj preto je vintage považovaný za veľmi elegantný a nadčasový štýl. 

Vintage na Slovensku

Slovenský vintage nábytok sa vyznačuje veľmi vysokou kvalitou. Čo všetko bolo v minulých desaťročiach populárne? Interiérový dizajn v povojnovom Československu sa niesol v znamení farieb, ktoré pôsobili ako kontrast k šedému povojnovému obdobiu. Na Svetovej výstave v Bruseli v roku 1958 tím dizajnérov z Československa povyhrával množstvo cien. Vtedajšia doba však nepriala nášmu väčšiemu celosvetovému rozmachu a veľa dizajnových inovácií bolo kontrolovaných vládou.

Z našej histórie však vyniká firma Tatra nábytok Pravenec, kde sa v roku 1952 začala výroba ohybného nábytku. V 50. a 60. rokoch bola firma mimoriadne úspešná a známa výrobou stoličiek. Pôsobili tu návrhári Ladislav Gatiak, František Jirák, Anton Otto Gross, Pavol Ondro, Andrej Čverha, Štefan Bílik a Miroslav Škriniar. Stoličky z ich dielne sú ľahké a mimoriadne trváce a ako vintage kúsky vyhľadávané doteraz.

Medzi populárne vintage kúsky v slovenských domácnostiach dnes patrí aj Pozdišovská a Modranská majolika. Tvoria ich ikonické čierne vázy a taniere s ľudovými motívmi a biela keramika s modrými a farebnými vzormi. Dotvoriť nimi môžete vintage, ale aj provensalský štýl v domácnosti. Naďalej sú u nás vyhľadávané aj originálne rádiá a gramofóny z dielne Tesla. Sú vhodné pre vintage aj industriálny štýl a v okamihu si ich obľúbi každý fanúšik dizajnu minulého storočia.

Ste milovníkmi vintage štýlu a nadčasovej kvality aj vy, alebo dávate prednosť iným interiérovým dizajnom? Láka vás staršie art déco alebo uvoľnený eklektický štýl? Na stránkach Westwing vám pravidelne prinášame inšpirácie na zariadenie interiéru a praktické rady a nápady do domácnosti. Využite preto možnosť bezplatnej registrácie na našom serveri a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!