7 kreatívnych spôsobov ako vymaľovať detskú izbu
Ako vymaľovať detskú izbu je otázka, ktorú si kladú čerství rodičia rovnako ako aj rodičia tínedžera. Farby v izbe dieťaťa podnecujú fantáziu a umožnia mu spoznávať svet okolo nás. Dať starším deťom možnosť vybrať si farbu stien im zase dá pocit dôležitosti a dospelosti. Pripravte sa na to, že detskú izbu budete teda maľovať častejšie, ako odporúčané rozmedzie tri až päť rokov pre ostatné steny v byte. Poradíme vám, ako vybrať tú najlepšiu farbu a naniesť ju ako profesionál. Aby ste boli spokojný vy, aj vaše ratolesti.
Ako vymaľovať detskú izbu je otázka, ktorú si kladú čerství rodičia rovnako ako aj rodičia tínedžera. Farby v izbe dieťaťa podnecujú fantáziu a umožnia mu spoznávať svet okolo nás. Dať starším deťom možnosť vybrať si farbu stien im zase dá pocit dôležitosti a dospelosti. Pripravte sa na to, že detskú izbu budete teda maľovať častejšie, ako odporúčané rozmedzie tri až päť rokov pre ostatné steny v byte. Poradíme vám, ako vybrať tú najlepšiu farbu a naniesť ju ako profesionál. Aby ste boli spokojný vy, aj vaše ratolesti.
3 základné pravidlá pri maľovaní detskej izby
1. Neškodné farby a laky
Základným pravidlom pri maľovaní detskej izby je použitie výhradne zdravotne nezávadných farieb a lakov. Farby, penetračné aj izolačné nátery kupujte výlučne od overených predajcov a uistite sa, že sú vhodné na použitie do spálne pre deti.
2. Ľahko umývateľná farba
Pri menších deťoch rozdeľte izbu na spodný a vrchný náter. Stena, na ktorú dieťa dočiahne rukami by mala byť ľahko umývateľná. A to aj v okolí postieľky, keď sa v nej dieťatko začne stavať a chytať všetko navôkol. Základným pravidlom je však vyhnúť sa farbe s lesklým povrchom v hornej polovici stien, keďže tá odráža v noci svetlo a pôsobí rušivo na spánok dieťaťa.
3. Farby do detskej izby a ich správny výber
Pri výbere farebných kombinácií pre detskú izbu vychádzajte z psychológie farieb a nezabudnite v nej dostatočne zastúpiť aj obľúbenú farbu vášho potomka. Pokiaľ je ňou upokojujúca modrá farba, môžete ju smelo naniesť aj na steny. Ak sa však jedná o čiernu alebo červenú, použite ju len na doplnky do bytu alebo nábytok.
Ak sa rozhodnete pre výraznú či sýtu farbu, vymaľujte ňou len jednu stenu v izbe. Výraznejšia stena za posteľou dieťaťa ohraničí a zútulní priestor na spanie. Ostatné steny vymaľuje v svetlejšom odtieni. Ak sa rozhodnete pre vzor alebo nástennú maľbu, umiestnite ju na stenu v tej časti izby, kde sa dieťa hrá. Farby a vzory podnietia detskú fantáziu a vytvoria veselú atmosféru. Pre väčšie deti je vhodné umiestniť maľbu alebo grafiku na stenu za pracovným stolom. Takáto detská izba na mieru poteší každého malého človiečika.
Vyhnite sa najčastejším chybám pri maľovaní izieb
Proces, ako vymaľovať detskú izbu začína výberom nielen farby, ale aj jej správneho odtieňa. Svetlejšie tóny studených farieb, akými sú modrá farba, zelená farba a fialová farba pôsobia na deti upokojujúco, na druhej strane však môžu pocitovo znížiť teplotu izby. Sú preto vhodnejšie do teplých izieb s dostatočným prístupom denného svetla počas celého dňa.
Častou chybou pri maľovaní detskej izby býva použitie príliš tmavých farieb. Deti sú oveľa senzitívnejšie na farebné vnemy ako dospelí. V detskej izbe by mala byť zastúpená široká škála farieb, na veľkých plochách, akými sú steny sa však vyhnite použitiu hnedej, tmavomodrej a šedo-zelenej. Tieto farby tlmia energiu a môžu spôsobiť únavu vášho dieťaťa. V izbe ich môžete použiť na doplnkoch a dekoráciách.
Psychológia farieb: 7 najlepších odtieňov pre detské izby
Ako sme už spomínali, detská psychika je ľahšie ovplyvniteľná farbou, ako tá naša. Farba môže dieťa upokojiť, alebo naopak znervózniť. Farba môže taktiež ovplyvniť energiu či únavu vášho dieťaťa. V detskej izbe sa vyhnite použitiu tmavých a pochmúrnych farieb hnedej, tmavomodrej, tmavošedej a príliš výraznej červenej a žltej. Tie na veľkých plochách pôsobia negatívne na našu nervovú sústavu a ľahko dieťa podráždia.
Zrak detí sa vyvíja od približne šiestich mesiacov života do desiatich rokov. V tomto čase rozhodnite pri výbere farieb na stenu vy a od tínedžerského veku prispôsobte svoj výber želaniam dieťaťa. Pre ľahšiu orientáciu vám prinášame zoznam tých najrozšírenejších farieb do detskej izby.
1. Privítajte dieťatko pastelovými farbami
Detská izba pre bábätko: pastelové farby na stenách sú tie pravé na zariadenie prvej detskej izby pre novorodené bábätko. Sú dostatočne podnetné, oči však príliš nedráždia. Ozdobte pastelové steny detskými samolepkami, alebo nástennou girlandou pre oživenie priestoru. Keď vaše dieťa trošku podrastie, ozdobte pastelové steny písmenkami a číslicami, ktorá dieťaťu pomôžu ľahšie si ich zapamätať.
2. Neutrálne farby s odvážnym akcentom
Neutrálne steny v kombinácii bielej, svetlej krémovej a sivej oživíte maľbou alebo geometrickým vzorom vo veselej farbe. V detskej izbe vymaľovanej v dvoch príbuzných neutrálnych farbách môžete treťou, výraznejšou farbou, oživiť okrem jednej zo stien aj dvere na spálni. Túto akcentovú farbu ďalej zopakujte aj na nástenných lampách. Farba roka 2022 je dokonca kombinácia pastelových farieb. Preto je táto kombinácia vhodná ako pre vás, tak aj pre vaše rastúce deti.
3. Prírodné farby pre lepšie sústredenie sa
Farby, ktoré nájdeme v prírode, ako modrá, zelená a zemité odtiene oranžovej majú na deti upokojujúci vplyv. Pomáhajú pri sústredení sa a sú výbornou voľbou pre väčšie deti navštevujúce školu. Takéto steny môžete doplniť aj ladiacimi posteľnými obliečkami.
4. Geometrická stena zložená zo štyroch farieb
K vytvoreniu zaujímavých geometrických vzorov vám výborne poslúži maskovacia páska na maľovanie. Zapojte do výberu farieb aj vaše dieťa a zvoľte opäť upokojujúce prírodné farby zelenej a modrej v pastelových odtieňoch doplnené pozitívnou žltou alebo ružovou. Zakomponovať do nich môžete aj neutrálnu bielu a sivú. Geometrická stena je opäť vhodná ako pozadie pracovného stola, pre menšie deti ju zjemnite nástennou lampou alebo detským metrom.
5. Tabuľová stena – sen každej detskej duše
Vaše dieťa bude v istom momente svojho dospievania kresliť po stenách, či s tým súhlasíte, alebo nie. Nebráňte mu preto v detskej radosti a vymaľujte jednu stenu alebo jej časť tabuľovou zmývateľnou farbou. Takéto farby sa už dávno nevyrábajú len v čiernej a esteticky aj funkčne zapadnú do akéhokoľvek štýlu detskej izby. Moderná detská izba by predsa tiež mala kráčať s dobou, nemyslíte?
6. Biela izba – žiaden problém
Biela farba na stenu je v detskej izbe dokonalým podkladom pre mnohé početné farby! Zvoľte bielu farbu bez lesku a ozdobte ju plagátmi, obrazmi, alebo inými nástennými dekoráciami. Keď je vaše dieťa ešte malé, vyberte do bielej izby farebné závesy a koberec, nábytok aj posteľ. Pre väčšie dieťa stačí tieto kúsky vymeniť za neutrálnejšie a biela môže naďalej dominovať stenám.
7. Farebná stena v kombinácií s tapetou či samolepkami
Pokiaľ chcete do detskej izby priniesť zaujímavé kresby a tvary, zvoľte tapetu alebo samolepky na stenu. Ako vymaľovať detskú izbu v kombinácií s tapetou? Na zvyšné steny zvoľte hlavnú farbu o jeden odtieň svetlejšiu alebo tmavšiu ako je hlavná farba tapety. Tapetu môžete zvoliť na jednu alebo dve steny, alebo na spodnú alebo vrchnú polovicu stien pozdĺžne celej izby.
Krok za krokom ako vymaľovať detskú izbu
Ako vymaľovať detskú izbu bude pre vás hračka, ak sa budete držať našich nasledujúcich rád. Pracujte výhradne s kvalitnými štetcami a valčekmi a profesionálnym nadstavcom na maľovanie stropu. K úspechu vám pomôže aj stabilný rebrík.
1. Pripravte izbu a dieťa na maľovanie
Všetok nábytok umiestnite do stredu miestnosti, odmontujte nástenné dekorácie, lampy aj kryt zásuviek a vypínače. Dlážky, nábytok a akékoľvek lampy, ktoré v izbe ostanú, poriadne pozakrývajte ochrannými fóliami. Kým budú jednotlivé nátery schnúť, vytvorte provizórny kút na spanie a hranie pre vaše dieťa v inej časti bytu.
2. Postarajte sa o kvalitu stien pred maľovaním
Steny pred akoukoľvek ďalšou úpravou umyte vodou so saponátom a vyplňte akékoľvek diery a medzery tmelom alebo sadrou. Podľa potreby a stavu vašich stien zvoľte vhodný penetračný náter, ktorý povrch stien zjednotí. Niektoré izby si možno budú vyžadovať aj izolačný náter, s ním však opatrne, keďže zabráni priedušnosti stien.
3. Začnite od najťažších miest
Po tom, ako maskovacou páskou oblepíte zárubne, okná, parapety aj zásuvky, začnite maľovať. Na rozhraní dvoch farieb pásku premaľujte najprv podkladovou farbou steny, na ktorú bude kontrastná farba stekať. Keď páska pretečie, bude to len farba, ktorá na stene už aj tak je a zabráni pretečeniu druhej farby. Najprv vymaľujte strop, potom rohy miestnosti a ťažšie plochy v okolí okien, zárubní a vypínačov. Ako posledné vymaľujte veľké plochy v izbe.
4. Dodržte čas schnutia a ukážte deťom výsledok
Vždy, aj medzi jednotlivými nátermi, dodržujte čas schnutia farby podľa inštrukcií na jej obale. Keď je farba suchá, odlepte maskovacie pásky, izbu upracte a až potom vpustite dnu vaše ratolesti. Pre neskoršie opravy stien si vždy ponechajte aspoň malé množstvá každej jednej farby, ktorú v detskej izbe použijete.
Kým sa vaše deti úplne osamostatnia, je viac ako pravdepodobné, že ich detskú izbu vymaľujete niekoľkokrát. Každým ďalším náterom vám to pôjde viac od ruky. Pre inšpirácie ako spríjemniť aj svoju spálňu si prečítajte náš článok ako vymaľovať spálňu.
Na našej stránke Westwing prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!