7 tipov pre dokonalé osvetlenie domu
Správne osvetlenie domu je jedným z kľúčových prvkov pre pohodlné a bezstarostné bývanie či už v dome alebo byte. Stropné svietidlá, bodové osvetlenie, nástenné alebo stojacie lampy – to všetko môže štýlovo rozžiariť váš interiér aj exteriér, pričom tieto riešenia budú plniť aj praktickú funkciu. Pripravili sme pre vás niekoľko skvelých tipov a nápadov pre výber toho správneho osvetlenia do interiéru aj exteriéru, ktoré nádherne rozjasnia každý priestor. Takisto sa dozviete ako kombinovať rôzne svietidlá so zvyškom aranžovania. Poďme si na to spolu posvietiť!
Obsah
- 7 tipov, ako správne vybrať a umiestniť vonkajšie osvetlenie domu
- Ktoré osvetlenie potrebujete v priestoroch vašeho domu?
- Ako vytvoriť bezpečné a príjemné prostredie okolo vášho domu pomocou svetla?
- Osvetlenie domu pre rôzne priestory: Od obývačky po kuchyňu a spálňu
- Tipy a triky na zníženie spotreby energie a úsporu nákladov
Správne osvetlenie domu je jedným z kľúčových prvkov pre pohodlné a bezstarostné bývanie či už v dome alebo byte. Stropné svietidlá, bodové osvetlenie, nástenné alebo stojacie lampy – to všetko môže štýlovo rozžiariť váš interiér aj exteriér, pričom tieto riešenia budú plniť aj praktickú funkciu. Pripravili sme pre vás niekoľko skvelých tipov a nápadov pre výber toho správneho osvetlenia do interiéru aj exteriéru, ktoré nádherne rozjasnia každý priestor. Takisto sa dozviete ako kombinovať rôzne svietidlá so zvyškom aranžovania. Poďme si na to spolu posvietiť!
7 tipov, ako správne vybrať a umiestniť vonkajšie osvetlenie domu
Vonkajšie osvetlenie domu je základom, ktorý vám nesmie chýbať. Okrem toho, že navodí príjemnú atmosféru a podporí nadčasový dizajn nehnuteľnosti, je dôležité aj z bezpečnostnej stránky. Vo večerných hodinách vám efektívne osvetlí príjazdovú cestu, cestičky v záhrade alebo schody na terasu.
1. Základom je IP krytie
Moderné lampy a iné osvetlenie určené do záhrady alebo na dvor bude často vystavené dažďu, snehu alebo vlhkosti. Práve preto mu nesmie chýbať IP krytie. Čo je IP krytie? IP krytie je skratka pre Ingress Protection krytie, ktoré sa týka ochrany elektronických zariadení, najmä elektroniky, pred vniknutím pevných častíc a vody.
Úrovne IP krytia môžu byť rôzne. Uistite sa, že lampa, ktorú ste si vybrali, dokáže odolať aj hustému dažďu, nie iba zopár kvapkám vody. Úplný základ pre vonkajšie svetlá predstavuje krytie IP44, ktoré označuje vyšší stupeň ochrany pred vniknutím veľmi drobných predmetov a súčasne aj ochranu proti striekajúcej vode z rôznych smerov.
2. Nezabúdajte na odolné materiály
Vonkajšie podmienky sú úplne iné ako tie vnútorné. Osvetlenie v záhrade, na dvore alebo v okolí domu musí odolávať mnohým externým faktorom, ako napríklad silnému vetru, slnečnému a UV žiareniu, vysokým alebo nízkym teplotám, mrazom, snehu, dažďu či vlhkosti. Práve preto musí byť vyrobené z odolných materiálov, ktorým nebude vadiť ani horšie zaobchádzanie.
Medzi materiály, ktoré vydržia dlhé roky, sa radí pevný a odolný kov. Kov je nadčasový materiál charakteristický tým, že mu nevadí drevo, plast, bambus ani ratan. Veľmi jednoducho ho tak skombinujete do celku. Jeho mínusom je skutočnosť, že môže hrdzavieť, preto sa oň nezabudnite správne starať. K ďalším materiálom vhodným na vonkajšie použitie sa radia hliník, plast a sklo.
3. Myslite na veľkosť a typ priestoru
Pri výbere vonkajšieho osvetlenia berte do úvahy veľkosť vašej záhrady, resp. dvora. Podľa toho budete vedieť, koľko lámp potrebujete a aké silné musia byť. Do menšej záhrady vám vystačia dve až tri lampy. Naopak do veľkej záhrady toho budete potrebovať oveľa viac.
Následne je dôležitý aj typ priestoru, čiže to, či budete osvetľovať len príjazdovú cestu a okolie domu, alebo aj altánok, terasu, okolie bazéna a podobne. Každá časť záhrady si totižto vyžaduje iné osvetlenie. Napríklad, v blízkosti bazéna musíte mať osvetlenie s vyšším IP krytím, pričom v altánku by ste mali mať štýlové lampy, ktoré môžu byť pokojne slabšie ako tie, ktoré umiestnite pozdĺž príjazdovej cesty.
4. Vyberte správnu farbu svetla
Farba svetla vo veľkom ovplyvňuje to, ako sa budete v záhrade cítiť. Mnohí na osvetlenie priestoru používajú teplejšie biele svetlo s hodnotou približne 2 700 K (Kelvinov), ktoré ho zútulní a navodí príjemnú atmosféru. Naopak vyhnúť by ste sa mali silnému bielemu svetlu, ktoré pôsobí veľmi neosobne, podporuje sústredenie a komplikuje relax a oddych.
4. Stavte na správny typ osvetlenia
V záhradách sa často využívajú LED žiarovky, ktoré sú úsporné a dokážu osvetliť aj väčší priestor. Ich plusom je taktiež široký výber farieb – od bielych a žltých, až po rôzne farebné odtiene vrátane ružovej, červenej či modrej. Druhým variantom osvetlenia je solárne, ktoré je ideálne na šetrenie energie v domácnosti. Patrí taktiež medzi ekologické riešenia podporujúce udržateľnosť. Veľkou výhodou solárneho osvetlenia je to, že v rámci neho nemusíte riešiť pripojenie na elektrinu. Jeho použitie je tak veľmi jednoduché a bezproblémové.
4. Uistite sa, že svetlo sa do záhrady hodí
Dizajn svietidiel vplýva najmä na to, ako jednoducho alebo naopak ťažko, sa bude kúsok ladiť o ostatnými doplnkami a zariadením nachádzajúcim sa vonku. Pri výbere sa preto zamerajte na lampy, ktoré sú z materiálov a farieb prevládajúcich u vás doma.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje dizajn svietidla, sú rozmery. Na príjazdovej ceste, medzi rastlinami alebo v blízkosti záhradného domčeka môžete použiť aj masívnejšie a výraznejšie lampy, pričom do altánku vyberajte skôr kompaktnejšie prevedenia, ktoré nebudú zbytočne zavadzať.
4. Zvoľte vhodné umiestnenie
Keď si osvetlenie záhrady, dvora alebo okolia domu kúpite, prichádza na rad ďalší dôležitý krok, ktorým je výber správneho umiestnenia. Lampy a ďalšie zdroje svetla by ste mali umiestniť v blízkosti hlavných komunikačných uzlov, ktoré budete využívať najčastejšie, čiže na príjazdové cesty a chodníky. Osvetlenie by ste mali taktiež postaviť aj v blízkosti schodov, terasy a altánku.
Ďalej nezabudnite na osvetlenie interiéru altánku a okolia bazéna, čím sa predíde riziku pádu doň. Dekoratívne typy osvetlenia následne umiestnite priamo do jazierka alebo bazéna, skalky, medzi rastliny alebo na múr.
Ktoré osvetlenie potrebujete v priestoroch vašeho domu?
Všeobecne platí pravidlo, že plánovanie osvetlenia v dome alebo byte prebieha tzv. vrstvením svetla. To znamená, že sa začína od primárneho, univerzálneho svetla v miestnosti, ktoré tvorí úplný základ, potom nasleduje špecifickejšie pracovné osvetlenie pre ešte praktickejšie využitie priestoru a na záver sa otvára príležitosť pre dotvorenie atmosféry s pomocou náladového osvetlenia. Ak nemáte možnosť zasiahnuť do univerzálneho osvetlenia vo vašom interiéri, pretože máte napríklad starší dom či byt v podnájme a nechystá sa rekonštrukcia, môžete ho vylepšiť doplnením ďalších zdrojov svetla v podobe pracovných a náladových svietidiel. Tie sa dajú vybrať v neuveriteľne nápaditom prevedení pre každý štýl bývania! Pozrite si náš plán osvetlenie dole!
Ako vytvoriť bezpečné a príjemné prostredie okolo vášho domu pomocou svetla?
Luxusný dom musí mať nielen štýlové, ale aj bezpečné okolie, aby sa znížilo riziko rôznych úrazov. Na vytvorenie takéhoto prostredia si musíte vybrať kvalitné osvetlenie, ktoré bude dostatočne silné. Ideálne sú nástenné lampy, ktoré veľmi jednoducho umiestnite na múr domu, alebo samostatne stojace prevedenia. Tým však musíte nájsť také miesto, kde nebudú zavadzať a počas noci či dňa sa o ne nepotknete.
Vonkajšie osvetlenie domu môžete vyriešiť aj pomocou lámp na fotobunku/senzor. Ide o skvelú alternatívu v prípade, že chcete ušetriť a nechcete vonku neustále svietiť. Osvetlenie tak poslúži nielen vám, ale aj nečakanej návšteve.
Osvetlenie domu pre rôzne priestory: Od obývačky po kuchyňu a spálňu
Každý moderný dom musí disponovať nielen vonkajším, ale aj vnútorným osvetlením. Interiérové osvetlenie je charakteristické tým, že sa s ním spája viacero pravidiel, ktoré sa odlišujú v závislosti od toho, do akej miestnosti ho vyberáte.
- Obývačka – centrálne osvetlenie by malo byť teplé a v hodnote od 2 700 do 3 500 K. Ideálny výkon svetla predstavuje 20 W až 40 W. Doplnkové osvetlenie môže byť slabšie (do 3 000 K) a akcentné môže mať aj rôzne zaujímavé farby.
- Detská izba – centrálne osvetlenie vyberajte v teplote od 3 200 do 6 000 K a s výkonom približne 2 400 lúmenov. V miestnosti sa musí nachádzať aj pracovné osvetlenie (stolná lampa) a relaxačné osvetlenie (LED pásiky alebo nočné lampy).
- Kuchyňa – hlavné osvetlene by malo byť neutrálne s teplotou od 3 800 do 5 200 K a výkonom od 350 do 400 lúmenov na m2. Následne môžete interiér doplniť osvetlením kuchynského stola/ostrovčeka a akcentným osvetlením (LED pásikmi).
- Spálňa – základom je centrálne osvetlenie s teplotou od 2 700 do 3 000 K a s výkonom 100 lúmenov na m2. Spolu s ním môžete zvoliť aj osvetlenie nočného stolíka a rámu postele/čela, nástenné svetlá a akcentné osvetlenie.
- Kúpeľňa – vyberajte centrálne osvetlenie s teplotou od 4 000 do 6 000 K a s intenzitou 1 000 lúmenov. Doplnkovými typmi osvetlenia môžu byť osvetlenie zrkadla alebo menšie lampy určené na relax.
- Pracovňa – ideálne je silnejšie biele svetlo s teplotou od 3 000 až 6 500 K a doplnkové typy osvetlenia, ako napríklad stolná lampa.
- Chodba – centrálne osvetlenie by malo mať teplotu od 2 700 do 3 000 K a výkon do 16 W (v prípade menších chodieb s veľkosťou približne 16 m2). Vhodné sú aj doplnkové lampy, ktoré by však mali byť kompaktnejšie, aby nezavadzali.
Tipy a triky na zníženie spotreby energie a úsporu nákladov
Chceli by ste pri používaní osvetlenia ušetriť? Pripravili sme si pre vás rady a nápady, ako na to:
- Vyberte si osvetlenie s nízkou spotrebou elektriny, ako napríklad solárne lampy alebo LED žiarovky.
- Výbornou voľbou sú aj kompaktné žiarivky (CFL), ktorých spotreba je v porovnaní s bežnými žiarovkami o približne 75 % nižšia.
- Svetlo používajte len vtedy, keď skutočne potrebujete. Vyhnite sa svieteniu počas celej noci.
- V interiéri svieťte len v miestnostiach, ktoré aktuálne používate.
- Počas pozeranie televízie alebo práce za počítačom si zapnite len menšiu stolovú lampu.
- Ak sa bojíte, že by ste svetlá zabudli vypnúť, používajte časovače alebo fotobunky.
- Ak chcete mať ovládanie svetla pod kontrolou, vyberte si modely, ktoré môžete ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Využite naše praktické tipy a vyberte si osvetlenie domu, ktoré bude nielen štýlové, ale taktiež vám bude slúžiť dlhé roky.
Hľadáte pútavé osvetlenie pre vašu domácnosť? Pozrite sa na našu širokú škálu svietidiel do každej miestnosti a dodajte im ešte viac štýlovej žiary! Využite pritom ponuku na našej klubovej stránke Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov žiariť krásou ešte viac!