Schody v dome: moderný štýl

Schody v dome sú jednoznačne dominantou priestoru. Ako ich naplánovať, kde ich umiestniť a aké materiály použiť pre stavbu, ale aj výzdobu? Záleží aj od toho, aké zariadenie domu plánujete alebo už máte. Veľa dokážu urobiť aj dekorácie do bytu, ktoré použijete v okolí schodov. S každým doplnkom získavajú schody nový rozmer. Čo všetko máte na výber? Dnes sme pre vás pripravili výber toho najdôležitejšieho, čo potrebujete o schodoch vedieť, aby vám dobre slúžili. V závere nájdete aj mnoho inšpirácií a výber doplnkov pre výzdobu vašich schodov.   

Schody v dome: plánovanie krok za krokom

Schody v dome je potrebné plánovať hneď pri jeho navrhovaní. Vybrať správne umiestnenie, rozmery a materiály je úloha na architekta, no pri jeho navrhovaní máte možnosť vniesť do plánov aj svoje predstavy.

  1. Rozmery

    Aké sú ideálne rozmery pre schody v dome?Toto sú základné čísla, ktoré zabezpečia správnu ergonómiu a bezpečnosť:

    Šírka schodov: 90–110 centimetrov
    Výška stupienkov: 14–19 centimetrov
    Hĺbka stupienkov: 20–30 centimetrov
    Výška zábradlia: aspoň 90 centimetrov
    Výška priechodu: minimálne 210 centimetrov

    Minimálna šírka schodiska v rodinnom dome je 90 centimetrov pro pohodlný priechod. V prípade prenášania väčších vecí alebo zranenia oceníte, keď bude schodisko široké aspoň 120 centimetrov. Pokiaľ je to možné, s miestom na schodisko v dome preto zbytočne nešetrite.

  2. Typy schodov

    Schody môžu byť priame, s jedným ramenom alebo viacramenné. Ak má schodisko viac ramien, oddeľuje ich podesta, rovná plocha ako odpočívadlo. Obľúbené je tiež točité schodisko, ktoré zaberá menej miesta a pôsobí vzdušnejšie, no nie je až také pohodlné na chôdzu.

  3. Materiály schodov

    Materiály, ktoré sa používajú pre schody v dome môžu byť naozaj rôznorodé. Výber materiálu závisí od charakteru budovy, financií a taktiež aj od toho, aký štýl bývania domáci preferujú.

  4. Zábradlie

    Zábradlie pre schody v dome môže byť plné alebo z latiek či kovových tyčí a doplnené aj bezpečnostným sklom. V menších priestoroch je možné využiť aj kreatívnejšie riešenia ako je napríklad lodné lano alebo sieť. Dbajte však na to, aby bolo zábradlie predovšetkým bezpečné a tvorilo oporu pre chôdzu po schodoch.

  5. Osvetlenie schodiska

    Na schodisko sa najlepšie hodí nástenné osvetlenie domu. Moderné sú aj LED pásky pod stupnicami, ktoré vám pomôžu v noci, podobne ako nočné osvetlenie chodby. Vo všetkých častiach schodiska by mal byť dostatok svetla, aby neprišlo k zraneniu. Vypínače sú praktické na oboch koncoch schodiska.

Ktorý typ schodov si vybrať?

Pri výbere schodov pre váš domov je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ako je dizajn vášho domova, vaše osobné preferencie, ale aj materiál. Pozrite sa na typické schodisko do domov

Železobetónové schodisko

Je masívne a zaberá veľa miesta. Je však najbezpečnejšie a odolné aj voči požiaru. Môže byť pokryté drevom, dlaždicami aj kobercom, no taktiež môže zostať aj čiastočne odokryté pre zdôraznenie špecifického štýlu.

Drevené schodisko

Hodí sa do každého interiéru a je možné ho nainštalovať aj do hotového domu. Jeho cena závisí od zvoleného typu dreva i spôsobu vyhotovenia a môže byť od ľahko dostupných riešení až po originálne, takmer umelecké diela, ktoré dokážu vhodne doplniť ostatné zariadenie interiéru.

Kovové schodisko

Je veľmi elegantné a trendy. Hodí sa do rustikálneho aj industriálneho štýlu. Je veľmi vzdušné, preto sa využíva v menších priestoroch a dokonca aj v bytoch s vyššími stropmi. Nevýhodou môže byť väčšia hlučnosť.

Schody v dome zo skla v oceľovej konštrukcii

Hodí sa perfektne pre moderný dom. Je originálne a nenápadné zároveň. Umožňuje svetlu dostať sa aj do inak tmavých kútov a presvetliť aj zariadenie predsiene, ak sa nachádza v blízkosti. Pripravte sa však na vyššiu investíciu a náročnejšiu údržbu.

8 nápadov, ako využiť priestor okolo schodov

Či už potrebujete schody v dome len trochu oživiť, premýšľate ako zariadiť obývačku v ktorej sú schody alebo ako schodom dodať pocit útulnosti či trochu viac praktickosti, máme pre vás tipy ako na to.

1. Komora pod schodmi

Priestor pod plnými schodmi by bolo škoda nevyužiť. Môžete sem uložiť zásoby trvanlivých potravín, kuchynské pomôcky, ale aj vysávač alebo málo používané oblečenie. Pri plánovaní myslite aj na osvetlenie domu pod schodmi.

2. Skryté zásuvky v schodoch

Do drevených alebo kovových schodov môžete zakomponovať nenápadné zásuvky. Extra úložný priestor využijete napríklad na sezónnu obuv alebo oblečenie, hlavne ak vám chýba priestranná chodba v dome.

3. Komoda pod schodami

Ak máte dostatok miesta, komoda pod schodami je praktické a funkčné využitie priestoru, ktoré vám môže pomôcť využiť úložný priestor. Priestory pod schodmi sú často prehliadané alebo nedostatočne využívané, no pridaním komody môžete vytvoriť štýlové a organizované úložné riešenie.

4. Izbové rastliny na schodoch

Priestranné a presvetlené schodisko v dome vynikne ešte viac, keď na ne položíte kvetináče s rastlinami alebo zeleň zavesíte do priestoru v podobe makramé alebo kokedama. Pre menej svetla použite umelé kvety, umelé kytice či vence, v rohu vynikne aj pampová tráva.

5. Koberec pre pohodlie

Akékoľvek schody môžete doplniť nášľapmi alebo kobercom po celom povrchu. Chôdza po nich bude pohodlná a menej hlučná. Koberec navyše chráni povrch schodov, ktoré tak budú dlhšie slúžiť.

6. Tapeta na schody v dome

Farebná tapeta alebo fototapeta dá schodom úplne iný rozmer. Môžete ju taktiež nalepiť na čelá jednotlivých stupienkov. Ak sa vám časom prestane páčiť, jednoducho ju vymeníte. Tapety sa hodia aj pre moderné predsiene, vďaka ktorým dostane vchod do domu netradičný rozmer.

7. Čitateľský kútik pod schodmi

Máte schody rozdelené na viac úsekov a vznikol pod nimi útulný výklenok? Umiestnite tam nízku knižnicu, stolček s lampou a pohodlné kreslo. Vyberajte nábytok a doplnky do bytu tak, aby doplnili aj ostatné zariadenie obývačky.  

8. Pracovný kútik pod schodmi

Ak vám doma chýba miesto pre prácu, umiestnite pracovný stôl pod schody. Postavte stôl tak, aby smeroval do priestoru, nie ku stene. Keď ho už nebudete potrebovať, prisuňte stolík k stene a máte ďalšie miesto na dekorácie.

Tipy, ako vyzdobiť schody

Nevyužiť priestor v okolí schodov a nad schodmi by bolo naozaj škoda. Môžete tu nainštalovať originálnu galériu z rodinných fotografií, umiestniť krásny obraz alebo uložiť menej používané knižky. Schody v dome tak budú pôsobiť útulnejšie a aj vás zabavia cestou hore. Naše najobľúbenejšie prvky výzdoby v okolí schodov sú tieto:

  • Obrazová fotogaléria
  • Obrazy a dekorácie na stenu
  • Nápisy a cedule
  • Rastliny a kvetináče
  • Svietniky a lampáše

Vaše schody môžu vyzerať rôzne aj počas roku. Vyzdobte si ich sezónnymi dekoráciami alebo zmeňte fotografie v rámoch a schody v dome hneď dostanú iný charakter.

Vyzdobte schody v dome počas Vianoc

Vianočná výzdoba nemôže obísť ani schodisko. Na zábradlie či stenu nad schodmi zaveste vianočné ozdoby, veniec alebo obmotajte čečinovú girlandu a doplňte ju svetelnou reťazou. Na stupne umiestnite svietniky alebo vianočné osvetlenie.

Uložte si spomienky a vystavte ich na stenu

Využite fotorámiky pre uloženie spomienok. Podobne ako do predsiene fotky sa hodia aj na schody. Séria rámov alebo jeden obraz obsahujúci viac rámikov? Záleží od vkusu. Pekne vynikne príbeh, ktorý fotkami rozpoviete.

Rozveseľte sa nápismi

Smerovky, vtipné nápisy alebo múdre mottá vám dodajú energiu aj dobrú náladu hneď ako zbehnete dolu schodmi na prvú rannú kávu. Pokojne použite tabuliek aj viac, alebo si vytvorte vlastné.

Rozžiarte celé schody

Nielen na Vianoce môžu schody svietiť. Použite rôzne typy svietnikov alebo veľké lampáše, ktoré umiestnite na jednotlivé schody alebo na podestu. Svietniky môžete dať aj na poličku alebo využite svetelné reťaze.

Našli ste svoju inšpiráciu? Každý stupienok vašich schodov vám môže priniesť viac radosti, pustite sa do toho! Nebojte sa hľadať to správne riešenie a využite svoju predstavivosť, aby boli vaše schody viac než len schodmi.

Chcete viac inšpirácií? Využite ponuku aj na našej klubovej stránke Westwing a získajte exkluzívne ponuky, vďaka ktorým vytvoríte domov vašich snov.