Pracovňa: ergonomické zariadenie

Ľudia v súčasnosti sedia za stolom viac ako osem hodín, čo sa neskôr, po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch, odráža na ich zdraví. Väčšina trpí spravidla problémami s chrbticou, kŕčovými žilami, obezitou alebo srdcovými komplikáciami. Máte sedavé zamestnanie a bojíte sa, že si ním ohrozujete svoje fyzické zdravie? Riešením je ergonómia, o ktorej v súčasnosti hovoria nielen odborníci, ale aj laici mysliaci do budúcnosti. Ergonómiu do svojej pracovne prinesiete pomerne jednoducho, stačí zvoliť správne zariadenie a doplnky s praktickými vlastnosťami.

Čo je to ergonómia pri práci?

Ak chcete, aby domáca pracovňa spĺňala základné ergonomické požiadavky, musíte najprv vedieť, čo sa pod pojmom ergonómia vlastne skrýva. V jednoduchosti, základom ergonómie je prispôsobenie zariadenia a pracovného prostredia potrebám človeka, čím dokáže zlepšiť jeho pracovný výkon a postarať sa o zdravie. Ergonomické zariadenie disponuje možnosťou výškového nastavenia alebo polohovania, nechýbajú mu opierky a často poskytuje aj ďalšie vlastnosti.

Špecialisti v minulosti verili, že ergonómia je len vzťah medzi produktom (napríklad ergonomickou stoličkou) a človekom. V súčasnosti na celú oblasť nazerajú z holistického pohľadu, čiže ergonómiu neberú po jednotlivých častiach (stolička, stôl alebo elektronika), ale ako celok (celé pracovné prostredie).

Keď premýšľate, že zvolíte ergonomické zariadenie kancelárie, nesmiete zabúdať na to, že pracovisko sa musí prispôsobiť vám, nie vy jemu. Len vtedy, keď máte dobré podmienky na prácu, môžete podávať najvyšší výkon a excelentné výsledky. Každý je však iný, a to, čo vyhovuje vašim známym, nemusí vyhovovať vám. Pri nákupe zariadenia sledujte:

  • svoju výšku a váhu,
  • fyzickú silu,
  • prispôsobivosť a schopnosti učiť sa nové veci,
  • informácie.

Prečo je ergonómia dôležitá?

Ergonómia ovplyvňuje v prvom rade fyzické zdravie, ktoré sa priamo spája s tým psychickým. Ak teda nie ste v poriadku fyzicky a niečo vás bolí, s veľkou pravdepodobnosťou budete aj v zlej nálade. Takýmto pocitom sa však viete pomerne jednoducho vyhnúť, a to výberom stoličiek, stolov a doplnkov s funkciou prispôsobenia. Stoličky sa postarajú o správne sedenie za PC a stoly s funkciou zmeny výšky umožnia, že sa k práci môžete kedykoľvek postaviť.

4 zásady pre správne pracovisko z hľadiska ergonómie

Pohodlné miesto na prácu, nehľadiac na to, či ste v kancelárii, domácej pracovni alebo coworkingu, je nedoceniteľné. A to najmä vtedy, keď za stolom alebo počítačom pracujete viac ako štyri či päť hodín denne. Zdá sa vám, že je výber ergonomického zariadenia ťažký? Westwing pre vás spísal tipy, ktoré vám to všetko uľahčia:

  1. Nábytok – musí disponovať funkciou prispôsobenia, aby sa vám za ním alebo na ňom dobre sedelo. Okrem toho, po čase nesmie zmeniť svoj tvar, výšku alebo ďalšie iné vlastnosti, preto vyberajte kvalitné a odolné materiály, ako napríklad kov či drevo.
  2. Vybavenie – to, čo položíte na stôl, záleží na vašich preferenciách a pracovnej náplni, ergonómia sa zaujíma iba o usporiadanie tohto vybavenia. Monitor postavte vo vzdialenosti 45 – 55 cm od vašich očí a na miesto, kde naň nebude svietiť priame slnko. Písací stôl pod okno doplňte ťažšími závesmi alebo roletami zabraňujúcimi zhoršenému videniu na obrazovku. Klávesnicu aj myš položte tak, aby ste mali lakte v 90 stupňovom uhle a zbytočne ste sa k nim nenakláňali.
  3. Priestor – najlepšie výsledky dosiahne zamestnanec pracujúci v čistom a organizovanom priestore, ktorý je zároveň tichý a pokojný. Štýl bývania, ktorý v kancelárii využijete, by mal byť skôr minimalistický, bez množstva doplnkov a dekorácií priťahujúcich pozornosť.
  4. Ďalšie detaily – niektorí odborníci hovoria aj o správnom rozdelení úloh, ktoré zaisťuje, že zamestnanec nebojuje s časom a získa dostatok priestoru na vykonanie všetkých úloh. Takýmto spôsobom dokážete minimalizovať aj stres a napätie vedúce k nervozite a zlej nálade.

Tip: Pokoj a dobrú náladu vedia vytvoriť aj farebné či celozelené kvety do kancelárie v modernom črepníku, prípadne v nadčasovej váze. Zistite viac, ktoré kvety a rastliny sú do kancelárie najviac prospešné.

Ergonómia a pracovisko: aký nábytok zvoliť?

Bez ohľadu na to, ako na ergonómiu nazeráte, kľúčom k jej dosiahnutiu je zariadenie s funkciou prispôsobenia. Ako zvoliť ten najlepší nábytok, ktorý bude slúžiť roky?

Ergonomická stolička

Pri nákupe ergonomickej stoličky sa pýtajte, aké vlastnosti vám vie výrobok poskytnúť a ako sa dokáže prispôsobiť vašej postave. Zamerajte sa na výšku a otestujte, či po sadnutí máte obe chodidlá na zemi, alebo vo vzduchu. Prezrite takisto opierky a vyskúšajte, či sú mäkké a môžete ich polohovať, aby ste počas dňa dosiahli najvyšší komfort. Prepracované a drahšie modely potešia aj opierkou na nohy, ktorá podporuje cirkuláciu krvi a zabraňuje tvorbe kŕčových žíl.

Ergonomický stôl

Najlepšie ergonomické stoly sú tie, ktoré môžete výškovo nastaviť a umožňujú vám za nimi nielen sedieť, ale aj stáť. Niektorí výrobcovia stolom vytvárajú aj špeciálne zakrivenie, takže práca za nimi je oveľa pohodlnejšia. Zopár modelov disponuje aj nastaviteľnou vrchnou doskou, ktorú ocenia hlavne architekti alebo maliari pracujúci s väčšími šablónami.

A prečo zvoliť ergonomický stôl a nie ten klasický? Bežné stoly vyrábajú obchody a spoločnosti vo veľkých množstvách a v univerzálnych rozmeroch. Výsledkom sú buď príliš vysoké stoly, kvôli ktorým musíte zdvíhať ruky a ramená, alebo veľmi nízke prevedenia, kvôli ktorým zas musíte skláňať hlavu a hrbiť sa.

Ostatné ergonomické vybavenie

V rámci podpory ergonómie si môžete ešte zaobstarať:

  • Myš a klávesnicu – zariadenia majú špeciálne zakrivenie, vďaka ktorému nenamáhate ruky a najmä oblasť zápästia, kde vzniká karpálny tunel.
  • Podložku pod nohy – keď máte vysokú stoličku a chodidlá nedosiahnu na zem, zaobstarajte si podložku, kde nohy vyložíte a zbavíte sa prebytočného napätia.
  • Osvetlenie – svetlo počas dňa je najlepšie, no ak pracujete večer, budete potrebovať aj umelé vo forme lampy. Lampe nesmie chýbať funkcia prispôsobenia, nastavenia výšky a stlmenia alebo zosilnenia svetla. Pri umiestňovaní lampu položte vždy oproti ruke, ktorou píšete. Čiže, ak ste ľavák, položte ju napravo a ak ľavák, naľavo. Pozrite sa na naše tipy na osvetlenie interiéru.
  • Monitor – niektorí špecialisti hovoria, že zakrivené monitory nenamáhajú oči tak, ako klasické, no túto informáciu ešte nepotvrdila žiadna štúdia. Ak si chcete šetriť oči, kúpte si okuliare so sklami proti modrému svetlu a zapnite špeciálny režim v počítači, ktorý zmení farbu monitora.

7 pravidiel pre správne držanie tela pri počítači

Pre zdravie chrbtice musíte urobiť niečo aj vy sami, nestačí si len kúpiť ergonomickú stoličku, stôl a iné zariadenie.

  1. Sadnite si tak, aby ste sa chrtom opierali o celé operadlo stoličky, nie iba o nejakú jeho čas
  2. Seďte vzpriamene, no zbytočne to nepreháňajte a snažte sa udržať prirodzenú krivku chrbtice a jednu líniu ramien, hlavy a uší.
  3. Stoličku prisuňte k stolu tak, aby ste sa cítili dobre a doska s klávesnicou, myšou a monitorom nebola veľmi ďaleko.
  4. Monitor umiestnite do vzdialenosti 45 – 55 cm a myslite aj na jeho správnu výšku, ktorá závisí na vašej osobnej výške.
  5. Chodidlá položte na zem, aby nevytvárali tlak v stehnách a lýtkach, ktorý vedie k tvorbe kŕčových žíl. Ak by ste nohami nedosiahli na zem, stoličku upravte alebo si kúpte podložku pod nohy.
  6. Ruky nesmú byť vo vzduchu a počas práce za počítačom ich ohnite do 90 stupňového uhla. Keď s nimi nebudete písať na klávesnici, oprite ich o lakťovú opierku.
  7. Nohy neprekladajte, neskrížte ani ich nezasúvajte pod stoličku. Takáto poloha komplikuje prietok krvi a vytvára tlak spôsobujúci kŕčové žily.

Pri zariaďovaní kancelárie nemyslite len na jej štýl, ale aj na to, aké zdravotné výhody vám nábytok poskytne. Prineste do interiéru dôležitú ergonómiu a vyhnite sa rôznym komplikáciám v súčasnosti aj budúcnosti.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte ďalšie praktické tipy na zariadenie interiéru.