inšpirácie 2023 ako zariadiť jedáleň

Jedáleň je miesto, kde sa stretávajú najbližší členovia rodiny a priatelia, aby si vychutnali obľúbené pokrmy a dobré drinky. Pri jej zariaďovaní preto musíte myslieť nielen na to, aby bola praktická, ale aj štýlová. Pýtate sa, ako zariadiť jedáleň, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky a pritom v nej bude panovať príjemná atmosféra? Pripravili sme si pre vás praktického sprievodcu, vďaka ktorému zistíte, aké kúsky nábytku vám v tejto miestnosti nesmú chýbať, aké štýly sa do nej hodia najviac a na aké detaily nesmiete zabúdať. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Tipy od našich expertov: ako zariadiť jedáleň?

Na otázku, ako zariadiť jedáleň, neexistuje jedna správna odpoveď. Voľba farieb a štýlov, výber nábytku a kúpa doplnkov sa odvíja od množstva faktorov ako veľkosť miestnosti či osobné preferencie. Existuje však zopár základných pravidiel, na ktoré by ste pri zariaďovaní mali myslieť nehľadiac na to, ako chcete, aby jedáleň vyzerala.

Čo všetko v jedálni potrebujete?

Ešte predtým, ako sa pustíte do kúpy nábytku, zistite, čo skutočne v jedálni potrebujete. Budete ju využívať len na jedenie pokrmov, alebo bude predstavovať aj miesto na skladovanie kuchynského náradia? Ak bude jedáleň len spoločenským priestorom, v ktorom si budete vychutnať pokrmy, stačí vám do nej vybrať dostatočne veľký stôl a pohodlné stoličky. Okrem toho môžete zvoliť aj príručný stolík a pekné doplnky. Na druhej strane, ak bude miestnosť slúžiť aj na skladovanie vecí, mali by ste do nej zvoliť nábytok s dostatočne veľkým úložným priestorom.

Rozmery nábytku do jedálne

Rozmery nábytku do jedálne závisia čisto na veľkosti miestnosti a tom, koľko voľného priestoru máte. Veľké jedálne môžete zariadiť masívnym dreveným nábytkom, ktorý bude lákať pozornosť aj z diaľky. Krásne však vynikne aj kameň, mramor alebo bambus. Ak je k dispozícii len malá kuchyňa s obývačkou alebo malá jedáleň, budete si musieť vystačiť s nábytkom z kompaktnejších materiálov. Výborná je drevotrieska alebo kov.

Uprednostnite pohodlné sedenie

Jedáleň nie je miestom na rýchle konzumovanie jedál. Zariaďujete ju preto, aby ste si v nej mohli oddýchnuť, v pokoji si vychutnať pokrmy a stráviť čas so svojimi blízkymi. Práve preto ju nezabudnite vybaviť pohodlným sedením vo forme čalúnených stoličiek či kresiel. Keď je jedáleň väčšia, môžete do nej zvoliť aj masívnejšie lavice s čalúneným operadlom a sedacou časťou.

Na osvetlení záleží

Osvetlenie kuchyne či jedálne ovplyvňuje náladu, podieľa sa na vytvorení atmosféry a osvetľuje stôl, prípadne ďalšie časti miestnosti. V jedálni by sa mali nachádzať dva typy osvetlenia. Tým prvým je centrálne, čiže základné osvetlenie vo forme lustra, ktorý môže visieť nad stolom. Dávajte však pozor, aby luster nebol príliš nízko a nezvyšoval riziko jeho strhnutia. Druhým typom osvetlenia je doplnkové, resp. akcentné, ktoré môže byť slabšie. Jeho úlohou je navodiť útulnú, rodinnú a romantickú atmosféru, pri ktorej sa bude dobre jesť aj rozprávať.

Úložné riešenia

Aby v jedálni nenastal chaos a ťaživá atmosféra, vyberajte do nej nábytok, ktorý poskytne priestor na všetky kuchynské potreby. Okrem neho môžete voliť aj rôzne doplnkové úložné riešenia, ktoré ušetria veľa miesta, ako napríklad úložné boxy či taburetky alebo lavice s úložiskom. Úložné riešenia by mali byť dostatočne veľké, no na druhej strane by nemali zasahovať do priestoru, aby nekomplikovali prechádzanie z miesta na miesto.

Nezabudnite na funkčnosť

Funkčnosť jedálne môžete podporiť viacerými spôsobmi. Základom je výber kvalitného nábytku, ktorý poskytne viaceré typy úložného priestoru (police, skrinky, zásuvky). Následne nezabúdajte na funkčné doplnky, ako sú napríklad štýlové lampy, rôzne moderné nádoby či dokonca rastliny alebo kvety vo váze, resp. krásna kvetinová výzdoba

Ako zariadiť jedáleň? Krok za krokom

Aj vy premýšľate, ako zariadiť jedáleň tak, aby bola štýlová a zároveň nadčasová? Westwing si pre vás pripravil rady a nápady, ktoré vám s celým procesom pomôžu. V nich si spomenieme, aký štýl bývania je pre jedálne najlepší a na čo všetko pri zariaďovaní myslieť.

  1. Všetko si naplánujte – na začiatok zistite rozmery jedálne, podľa ktorých budete vyberať nábytok a doplnky. Ak potrebujete, jedáleň a rozloženie nábytku si môžete načrtnúť na papier alebo pomocou nástrojov dostupných na internete. Získate tak približnú predstavu o tom, ako bude miestnosť vyzerať a čo všetko sa do nej zmestí. 
  2. Zvoľte správny štýl bývania – štýl bývania sa odvíja od vašich osobných preferencií a od veľkosti miestnosti. Kým do veľkých jedální môžete zvoliť aj tmavší industriálny alebo glamour štýl, do malých budete musieť vybrať skôr svetlejšie trendy, ktoré miestnosť opticky otvoria. 
  3. Zaobstarajte si kvalitný stôl – základom jedálenského vybavenia je kvalitný, pevný a odolný stôl, za ktorý sa zmestia všetci členovia rodiny. Ak robíte pravidelne nejaké oslavy, zvoľte rozkladací model, za ktorý si bude môcť sadnúť niekoľko ľudí navyše. K obľúbeným materiálom stolov sa radia drevo, drevotrieska a kov, prípadne kombinácie materiálov, ako napríklad kov a sklo alebo drevo a sklo. 
  4. Vyberte si štýlové stoličky – druhým základným kúskom nábytku sú stoličky, ktoré by mali mať podobný dizajn ako stôl. Stoličky môžu byť všetky rovnaké, prípadne v rôznych farbách alebo dizajnoch, čím zaistíte veľmi zaujímavý a netradičný vzhľad miestnosti. Z materiálov stoličiek sú obľúbené drevo, kov a plast.
  5. Nezabúdajte na doplnky – do jedálne nezabudnite spolu s nábytkom zvoliť aj štýlové doplnky, ktoré ju skrášlia a zároveň v nej vytvoria rodinnú atmosféru. V miestnosti krásne vynikne koberec, dekoračné vankúšiky, masívne visiace osvetlenie, celozelené izbové rastliny, závesné hodiny, farebné dekoračné tanieriky a nádoby, lampáše a sviečky.

TIP: Vo videu vám ukážeme ako si jednoducho zariadiť malý jedálenský kútik vo vašom byte.



Ktorý štýl si zvolíte v jedálni?

Každý, kto premýšľa nad tým, aké farby do kuchyne alebo jedálne zvoliť, by sa mal najprv rozhodnúť, aký štýl bývania chce do miestnosti priniesť. Každý štýl je totižto iný a má špecifické pravidlá, ktoré sa spájajú aj s farbami. K trendom, ktoré vyzerajú v jedálňach najlepšie, sa radia:

  • Minimalizmus – najobľúbenejší štýl posledných rokov. Charakteristický je tým, že je čistý, svieži a opticky otvára priestory, takže je ideálny aj do menších interiérov. Z farieb v ňom prevládajú najmä bledé odtiene ako biela, bledosivá a pastelové tóny, pričom na vytvorenie kontrastu a hĺbky môžete použiť čierne akcenty.
  • Vintage alebo retro štýl– oba štýly so sebou prinášajú teplo domova a dokážu vás v priebehu sekundy preniesť do domu starých rodičov. Z farieb v nich dominujú hnedá, biela, krémová a pastelové odtiene ružovej, fialovej, modrej, červenej a žltej.
  • Rustikálny štýl – túžite po jedálni plnej dreva a ďalších prírodných materiálov? V tom prípade stavte na rustikálny štýl, ktorý pôsobí honosne, luxusne a tradične. Zvoliť si môžete bledšie prevedenie, v rámci ktorého prevládajú bledé druhy dreva a jemnejšie farby, alebo tmavšiu verziu, v ktorej kraľuje tmavé drevo a sýtejšie odtiene.
  • Škandinávsky štýl – ide o nadčasový štýl plný dreva a svetlých farieb, ktoré raz za čas dopĺňa čierna. Keď sa preň rozhodnete, vyberte si krásny stôl z masívu, drevené stoličky a štýlový visiaci luster. Všetko môžete doplniť kobercom, celozelenými rastlinami a pekným obrazom.
  • Ďalšie trendy – do jedálne môžete zvoliť aj provensálsky, glamour či obľúbený boho štýl. Skvelo v ňom vynikne dokonca aj novinka s názvom japandi či wabi sabi.

AKTUÁLNY TREND: Nápadná alternatíva pre tvrdý a čistý minimalizmus – ide o trendy vzhľad nazývaný Curved Living. S láskou sa prikláňame k štýlu, ktorý sa vyznačuje zaoblenými tvarmi, vytvára útulnú a domácu atmosféru. Kľúčovými prvkami tohto štýlu sú okrúhly jedálenský stôl a zakrivené jedálenské stoličky.

TIP: Zariaďujete spolu s jedálňou aj kuchyňu? V tom prípade si prečítajte náš článok inšpirácie do kuchyne, vďaka ktorému bude vaša domácnosť vyzerať ako vystrihnutá z magazínu.

Ako si vybrať ten správny jedálenský nábytok?

  • Ak sa chcete v jedálni cítiť príjemne, musíte si zvoliť správny jedálenský nábytok. Stôl musí byť odolný a pevný, aby nezvyšoval riziko úrazu. Jeho výška by mala predstavovať približne 75 cm.
  • Stoličky k takémuto stolu by mali mať výšku 40 – 45 cm. Okrem toho by im nemalo chýbať vysoké operadlo – ideálne po celej šírke a výške chrbta. Lakťové opierky nie sú pravidlom, no môžu zvýšiť ergonómiu priestoru a podporiť vaše pohodlie.
  • Stoličky sú síce klasikou, no okrem nich sú vhodné aj lavice s opierkou a čalúnením či dokonca masívnejšie kreslá.
  • Ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, skombinujte rovno dva typy sedenia. Krásne vyzerajú napríklad stoličky v kombinácii s lavicami odeté do rovnakého štýlu.
  • Ďalší nábytok vyberajte podľa veľkosti miestnosti. Do jedálne sa hodí vitrína, no skvelo v nej vynikne aj nižšia komoda alebo vzdušný regál.