Nočné osvetlenie chodby: naše rady, ako si správne vybrať
Chodba je dôležitou časťou každej domácnosti, spája jednotlivé miestnosti a využíva sa na pravidelnej báze. Je preto nutné, aby bola zariadená správne, a presne tak, ako si predstavujete. Jednou zo základných vecí, ktorá by v nej nemala chýbať, je dostatočne silné osvetlenie. Najlepšou možnosťou sú stojacie lampy a štýlový luster, no netreba zabúdať ani na nočné osvetlenie chodby, ktoré vás zachráni počas nejednej noci.
Chodba je dôležitou časťou každej domácnosti, spája jednotlivé miestnosti a využíva sa na pravidelnej báze. Je preto nutné, aby bola zariadená správne, a presne tak, ako si predstavujete. Jednou zo základných vecí, ktorá by v nej nemala chýbať, je dostatočne silné osvetlenie. Najlepšou možnosťou sú stojacie lampy a štýlový luster, no netreba zabúdať ani na nočné osvetlenie chodby, ktoré vás zachráni počas nejednej noci.
Nočné osvetlenie chodby: kritéria pri výbere osvetlenia
Nočné osvetlenie chodby je omnoho dôležitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Určite sa aj vám neraz stalo, že ste počas noci zakopli alebo na niečo stupili. A kým niektorí bojovali len s bolesťou, iní museli riešiť úrazy, ako napríklad zlomeniny. Namiesto toho, aby ste v noci prechádzali tmavým bytom, si stačí vybrať tie správne kúsky, ktoré ho nielen doplnia, ale poskytnú tiež viaceré funkcie.
Moderné predsiene nie sú nudnými priechodnými miestnosťami bez života, farieb a doplnkov. Dnes ide o štýlové časti domácnosti so zaujímavými prvkami, upravenými presne podľa vašich predstáv. Keď sa rozhodnete, že chodbu zariadite, je dôležité, aby ste do nej vybrali vhodné základné kúsky. K nim sa radí, okrem klasického, aj nočné osvetlenie v štýlovom prevedení a s viacerými funkciami. Ak si chcete zvoliť správne, mali by ste sa držať niekoľkých pravidiel.
Rozmery a dizajn
Rozmery nočného osvetlenia sa odvíjajú od toho, akú lampu zvolíte, či pôjde o stojací alebo skôr stolový typ. Prípadne či chcete LED pásiky po stene, ozdobné girlandy alebo niečo jednoduché, ako bodové svetlo. Na noc je najlepšia masívnejšia stolová lampa s pekným tienidlom, ktoré svetlo stlmí, vďaka čomu nebude tak ostré. Lampu viete skombinovať s iným zariadením, napríklad so stolom, kde bude stáť, s doplnkami, obrazmi či inými dekoráciami.
Dizajn sa odvíja od toho, aké zariadenie predsiene máte, či ste zvolili skôr bledý minimalizmus, alebo ste siahli po výraznom glamoure. Odrazte sa od prevládajúcej farby, materiálu alebo kombinácie oboch parametrov.
Jedna lampa stačí
Nočné osvetlenie má predstavovať určitú pomôcku, aby ste si v noci, keď si pôjdete pre pohár vody, videli pod nohy. To znamená, že v chodbe stačí len jedna, maximálne dve lampy, ktoré budú túto úlohu zastávať. Na prejdenie z bodu A do bodu B nepotrebujete silné a ostré svetlo, práve naopak. Lampu umiestnite do stredu chodby, aby ju mohla celú rozsvietiť. Prípadne zvoľte set viacerých menších nástenných lámp. Tie majú výhodu v tom, že keď ich nebudete mať rozsvietené, stále ich môžete využiť ako štýlový doplnok.
Nočné osvetlenie chodby: automatické zapínanie
Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je vybrať si lampu s fotobunkou alebo iným automatickým zapínaním. Takýmto spôsobom sa svetlo zapne presne vtedy, keď ho potrebujete, a rozžiari celú chodbu. Zabudnite na hľadanie vypínačov a nechajte nech tento kúsok nábytku urobí všetko za vás.
Využijete ho aj inde
Investovanie do nočného osvetlenia je výhodné, pretože ho viete využiť aj v iných miestnostiach, nielen v chodbe. Stačí, aby ste si vybrali jednoduchý, minimalistický kúsok. Tým si zaistíte, že nech máte akékoľvek zariadenie interiéru, vždy sa doň bude lampa hodiť.
Následne, keď bude potrebné, viete lampu preniesť do inej miestnosti, napríklad do detskej izby. Mnohé deti sa tmy boja, a preto aspoň prvé roky spia pri tlmenom svetle. Nočná lampa je do takejto situácie ako stvorená a vaša ratolesť si ju okamžite zamiluje.
4 rady, ako na správne nočné osvetlenie chodby
Úzka chodba v byte je často tmavá, pretože nemá žiadne, prípadne len menšie okno. Cez to však neprúdi dostatok prirodzeného svetla, a preto je nutné nahradiť ho tým umelým. Luster a doplnková lampa sú skvelým riešením pre denné a večerné osvetlenie. Skvelo spolu ladia, vytvárajú pekný celok a poskytujú všetky potrebné praktické funkcie.
Klasické centrálne a doplnkové svietenie však nie je vhodné na noc, pretože je ostré. Pri prechádzaní chodbou by vás pálili oči, nehovoriac o tom, že by sa vám znova ťažko zaspávalo.
Nočné osvetlenie si musíte vyberať s ohľadom na niekoľko kľúčových parametrov a detailov.
- Lampa musí byť dostatočne silná na to, aby osvetlila celú miestnosť, no nesmie byť príliš ostrá. Najlepšie spravíte, keď zvolíte väčšiu stojaciu alebo stolovú lampu s masívnym tienidlom. Prípadne si vyberte set dvoch alebo troch menších nástenných lámp.
- Ak hľadáte niečo nezvyčajné, vyberte si praktické LED pásiky, LED steny alebo štýlové girlandy. Svetlo nie je tak ostré, osvetlí len podlahu a miesta, kam stúpate, a pritom doplní celý interiér.
- Chodba v dome a byte by mala byť štýlová, a preto sa nezamerajte len na typ svetla, ale aj to, ako lampa vyzerá. Ak ste skôr minimalisti, zvoľte modely bez tienidiel a v kovovom prevedení. Naopak, ak milujete výrazné prvky, nebojte sa kombinácie viacerých farieb a materiálov.
- Nočná lampa môže mať viacero praktických funkcií, ako napríklad automatické zapínanie. To vyriešite fotobunkou alebo prepojením cez Bluetooth. Druhou praktickou funkciou je možnosť ovládania svetla. Sami si vyberiete, aké ostré by malo byť, a čo je pre vás najlepšie.
Nočné osvetlenie chodby – teplé alebo studené svetlo?
Na to, aby ste si vedeli kúpiť lampu, nepotrebujete poznať úplne každý typ svetla. Stačí, aby ste vedeli o dvoch základných, ktorými sú chladné a teplé. Chladné svetlo je charakteristické bledšou farbou a tým, že je jasnejšie. Teplé svetlo je presným opakom, má mierny žltý nádych a prináša so sebou príjemnú atmosféru.
Nočné osvetlenie chodby by sa malo niesť skôr v teplejšom duchu, aby si naň vaše oči mohli jednoduchšie zvyknúť. Nebude ich rezať ani páliť, keď v noci zasvietite, a nezobudí ani iných ľudí spiacich vo vedľajších miestnostiach.
Teplé svetlo vie tiež vytvoriť príjemnú atmosféru a podporiť domácky štýl bývania, ako napríklad rustikálny štýl či vidiecky štýl. Samozrejme, výber je čisto na vás. Niektorí preferujú skôr bledšie a jasnejšie svetlo, pretože im mierny žltý nádych vadí. Iní zas nedajú dopustiť na príjemný teplý tón, vytvárajúci tú pravú atmosféru domova. Riaďte sa tým, čo sa vám páči, a ak si neviete dať rady, skúste sa pozrieť na svoj interiér. Aké dekorácie do bytu v ňom prevládajú? Aké interiérové farby, materiály a štýl bývania je to, čo vystihuje váš domov? Podľa odpovedí sa rozhodnite, či je pre vás lepší chlad alebo teplo.