Ako vymaľovať spálňu? Poradíme vám, ako na to

Ako vymaľovať spálňu tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a aby náter vyzeral profesionálne? Poradíme vám, ako zvládnuť domáce maľovanie na jednotku! A to krok po kroku, od výberu farby, prípravy stien pred maľovaním až po zoznam tých najlepších pomôcok na maľovanie stien. Výberom vhodnej farby do spálne môžete svoju izbu opticky zväčšiť, alebo ju dokonca aj zútulniť. Nech už je váš štýl a vkus akýkoľvek, čerstvo vymaľované steny budú vo vašej spálni pôsobiť sviežo ako závan čerstvého vetra. A vám sa v nej bude o to príjemnejšie oddychovať.

Maľovanie spálne a na čo by ste mali myslieť

Aj farby na maľovanie stien majú svoju životnosť. Odborníci na interiérový dizajn odporúčajú oživiť vaše steny čerstvým náterom farby každé tri až päť rokov. A to aj v prípade, že sa farbu stien v spálni nechystáte zmeniť.  

Pri dekorovaní spálne máte väčšiu slobodu vo výbere farebných kombinácií, ako v zvyšných izbách bytu. Nemusíte totižto pri výbere farby na maľovanie stien brať taký veľký ohľad na ostatných členov rodiny. Samozrejme, s výnimkou vášho partnera, kedy je kompromis na mieste.

Pri výbere farby pre maľovanie spálne vychádzajte zo základných vlastností tej konkrétnej farby. Prírodné odtiene modrej a zelenej pôsobia na psychiku uvoľňujúco, rovnako ako aj pastelové farby. Za farbu pre rok 2021 vybrala Pantone kombináciu upokojujúcej sivej a pozitívnej žltej, ktoré spolu imitujú východ slnka. Existujú aj farby, ktoré na nás pôsobia ako výstraha a do priestorov spálne sa neodporúčajú použiť. Sú nimi veľké plochy červenej, studenej fialovej, hnedej, čiernej a akékoľvek neónové farby.

Pri výbere farby pre maľovanie berte do úvahy aj farbu vašej podlahy, nábytku a skríň. Vstavané skrine do spálne nie je také ľahké vymeniť, zvoľte na stenu preto farby, ktoré s nimi ladia. Čo sa týka vašej dlážky, voľte svetlé odtiene na steny k svetlej podlahe a naopak, teplé odtiene farieb k tmavším dlážkam. Aby ste zosvetlili tmavú dlážku, umiestnite do spálne čo najväčší svetlý koberec. 

Pri kúpe farby do spálne venujte pozornosť aj stupňu jej lesku. Vysoký lesk v spálni pôsobí rušivo na kvalitu spánku, vhodnejšie sú farby s matným zakončením. Maľovanie spálne si taktiež vyžaduje použitie farieb s povoleným obsahom prchavých organických látok. Čiže farieb, ktoré nie sú škodlivé pre vaše zdravie.

Dopad denného svetla na farbu môže úplne pozmeniť jej vzhľad. Aby maľovanie stien prinieslo požadovaný efekt, farby najskôr vyskúšajte na menšej ploche steny zakúpením testerov viacerých odtieňov vami zvolenej farby.

Ako vymaľovať spálňu aby bola opticky väčšia

Ako zariadiť malú spálňu a ako vymaľovať spálňu, aby bola opticky väčšia, je jedna z najčastejších otázok pri výbere farieb na stenu. Biela a svetlá sivá nie sú jedinými farbami, ktoré presvetlia a opticky zväčšia vašu spálňu. Rovnaký efekt zaručia pastelové odtiene ružovej, zelenej, žltej a modrej.

Aby ste docielili optické zväčšenie spálne, nemusíte sa vzdať ani iných farieb a farebných kombinácií! Izba zariadená v príbuzných odtieňoch tej istej farby bude pôsobiť opticky väčšie, ako spálňa rozčlenená na farebné zóny. Biele posteľné obliečky vašu spálňu taktiež opticky zväčšia, rovnako ako aj jednofarebný koberec bez vzorov. Nábytok s leskom, na rozdiel od lesklých stien, je taktiež dobrá voľba ako spálňu zväčšiť.

Tmavšia farba alebo tmavšie tapety do spálne umiestnené za záhlavie postele dodajú vašej spálni hĺbku a vizuálne ju natiahnu. Pre čo najlepší efekt vymaľujte zvyšné steny vo farbe o jeden odtieň svetlejšie, ako je stena za posteľou. Posledným overeným trikom, ako spálňu zväčšiť, je postupne použiť svetlejšie farby a odtiene od podlahy smerom nahor. Táto farebná postupnosť imituje farby v prírode od tmavej zeme až po svetlé nebo a vytvoria dojem otvoreného, veľkého priestoru.

V neposlednom rade zvoľte vhodné osvetlenie spálne. Farba stien sa bude vo večerných hodinách odvíjať od farby vašich tienidiel a použitých žiaroviek. Od opticky väčšej spálne vás preto možno delí len ich výmena za svetlejšie variácie.

Príprava na maľovanie – krok za krokom

  1. Príprava izby

    Prvým krokom maľovania je posunutie veľkých kusov nábytku do stredu miestnosti. Okrem obrazov a dekorácií sa zo stien odporúča odmontovať aj kryty vypínačov a elektrických zásuviek. Teraz máte aj výbornú príležitosť vymeniť ich za nové. Nezabudnite odmontovať ani nástenné a stropné svietidlá.

  2. Príprava stien

    Pokiaľ budete s farbou stien meniť aj nástenné dekorácie, vyplňte všetky diery na stenách tmelom. Keď tmel stvrdne, nahladko stenu ošmirgľujte. Teraz je na čase stenu umyť vodou a saponátom a nechať poriadne vyschnúť.

  3. Ochranné fólie, pásky a prvý náter

    Prikryte nábytok a dlážky v spálni ochrannými fóliami. Maskovacou páskou na maľovanie olepte horné steny miestnosti, ale aj zárubne a okná. Následne naneste penetračný náter. Ten zjednotí povrch stien a zlepší priľnavosť farby. Podkladový náter je nevyhnutnosť aj v prípade, že meníte farbu stien z tmavej na svetlejšiu. V predajni farieb vám poradia, ktorý náter je najvhodnejší pre vašu spálňu.

  4. Samotné maľovanie

    Pri maľovaní vždy začnite stropom a následne prejdite na problematické miesta, akými sú rohy a okolie zásuviek. Ako posledné vymaľujte veľké plochy stien a postupujte stenu po stene.

  5. Schnutie a počet náterov

    Čím kvalitnejšiu farbu si zakúpite, tým menší počet náterov bude potrebné spraviť. Vždy dodržujte dobu schnutia farby tak, ako je uvedená na obale a izbu poriadne vetrajte. Zapnuté radiátory pomôžu dobu schnutia urýchliť. Maskovacia páska sa odlepuje až keď je farba suchá.

  6.  Rezervná farba

    Posledným krokom, ako vymaľovať spálňu je ponechanie si rezervnej farby na budúcu údržbu stien. Presný druh použitej farby si môžete buď poznačiť, alebo si zakúpiť extra menšie balenie. Skladovať veľké balenie s malým množstvom farby vám zaberie veľa miesta a otvorené farby sa môžu časom znehodnotiť.

Pomôcky na maľovanie stien, ktoré nevyhnutne potrebujete

Kvalitné pomôcky na maľovanie stien sú polovičnou zárukou úspechu, preto sa na nich neoplatí šetriť. Rovnako, ako aj farby, aj pomôcky na maľovanie stien nakupujte od overených predajcov a nechajte si odborne poradiť.

Kvalitné valčeky a štetce zaručia rovnomerné a čisté nanesenie farby. Ich kvalita sa priamo odrazí na kvalite náteru. Medzi maľovaním uschovajte svoje maliarske náčinie omotané potravinárskou fóliou a na jednu farbu použite vždy rovnaký valček. Pri kúpe farby sa oplatí kúpiť aj špachtľu na premiešanie farby. Nie je to nákladná položka a ušetrí vám čistenie kuchynských pomôcok, ktoré by ste pravdepodobne použili bez jej zakúpenia.

Neodmysliteľná je taktiež vanička na namáčanie valčekov na maľovanie. Vaničku nikdy neprelejte, je jednoduchšie do nej farbu doliať, ako z nej farbu vylievať. Ďalej budete potrebovať rebrík a na maľovanie stropu aj nastaviteľnú rúčku. Spýtajte sa svojich známych, či vám niektorú z týchto pomôcok môžu požičať. Nastaviteľná rúčka by však mala byť protišmyková s kvalitným kovovým jadrom. Lacné plastové prevedenie sa bude pri maľovaní ohýbať a sťaží vám prácu.

Čo sa týka maskovacej pásky, kúpte si najkvalitnejšiu verziu na trhu, ktorá poriadne ochráni vaše steny pred pretečením. Profesionálnym trikom, ako zabrániť pretečeniu farby medzi stropom či stenami rozličných farieb je pásku vždy najprv pretrieť podkladovou farbou steny, na ktorej je nalepená. Pokiaľ páska prepúšťa farbu, podkladová farba pretečie ako prvá a zabráni pretečeniu druhej farby.

Pokiaľ sa budete držať našich rád a necháte si poradiť odborníkmi v špecializovaných predajniach, úspech pri maľovaní bude zaručený!


Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!