Čo si môžem zobrať do lietadla? 8 užitočných informácií
Čas dovoleniek je opäť tu. Tešíte sa, ako si oddýchnete a načerpáte novú energiu. Máme pre vás tipy, čo nezabudnúť na dovolenku, aby vás situácia nemilo neprekvapila. Ako prvé asi každý rieši, čo si môžem zobrať do lietadla. Po roku 2001 sa situácia s príručnými batožinami radikálne zmenila, aby mohli pasažieri cestovať bezpečnejšie. S tým však súvisia aj mnohé obmedzenia a nariadenia, ktoré by ste mali vedieť ešte predtým, než nasadnete do lietadla. Naše rady a nápady, ako sa zbaliť na dovolenku efektívne, vám rozhodne uľahčia proces pred odletom. Inšpirujte sa!
Čas dovoleniek je opäť tu. Tešíte sa, ako si oddýchnete a načerpáte novú energiu. Máme pre vás tipy, čo nezabudnúť na dovolenku, aby vás situácia nemilo neprekvapila. Ako prvé asi každý rieši, čo si môžem zobrať do lietadla. Po roku 2001 sa situácia s príručnými batožinami radikálne zmenila, aby mohli pasažieri cestovať bezpečnejšie. S tým však súvisia aj mnohé obmedzenia a nariadenia, ktoré by ste mali vedieť ešte predtým, než nasadnete do lietadla. Naše rady a nápady, ako sa zbaliť na dovolenku efektívne, vám rozhodne uľahčia proces pred odletom. Inšpirujte sa!
Zoznam vecí, ktoré si môžete zobrať do lietadla
Čo si môžem zobrať do lietadla, patrí medzi najčastejšie kladené otázky každého cestovateľa. Týka sa to najmä príručnej batožiny, ktorú si beriete so sebou do kabíny. Znamená to, že v konečnom dôsledku máte so sebou menej vecí, nemusíte platiť poplatky za batožinu v podpalubí a letecká spoločnosť nemôže stratiť batožinu, ak nie je skontrolovaná. Mali by ste však vedieť, čo nezabudnúť na dovolenku, aby ste strávili skutočne nerušený čas hneď od štartu lietadla.
Na palubu si môže zobrať elektronické prístroje, doklady, peňaženku, oblečenie, kľúče, knihy, nabíjačku, hracie konzoly, jednoducho čokoľvek, čo nepredstavuje nebezpečenstvo pre posádku ani pre ostatných cestujúcich. Zoznam, čo si môžem zobrať do lietadla, by mala mať k dispozícii aj letecká spoločnosť. Medzi menej obvyklé predmety, ktoré nemusia ísť do podpalubia patria aj inline korčule, tlakomer, elektronická cigareta, dáždnik, hudobné nástroje, ďalekohľad, a dokonca aj plavecké plutvy.
Veci, ktoré do lietadla vziať nesmiete
V prvom rade veľmi záleží od toho, na aký dlhý čas sa chystáte dovolenkovať. Cestovanie na dlhší čas si bude vyžadovať okrem príručnej batožiny aj batožinu v nákladnom priestore. To vás zrejme neobíde ani vtedy, keď vás čaká dovolenka s deťmi. Tu sa počíta s väčším objemom zbalených vecí, avšak aj to sa dá zvládnuť rozumne. Základom je rozložiť sily.
Čo si môžem zobrať do lietadla: Tekutiny
Čo si môžem zobrať do lietadla na palubu, rieši každý cestovateľ pred každou cestou. To zásadné sa týka tekutín. Do príručnej batožiny si môžete vziať maximálne jeden liter tekutín v obaloch do 100 ml. Týka sa to aj drogérie a kozmetiky, ako napríklad šampónu, ústnej vody, tekutých telových gélov, nápojov, či alkoholu. Ak si chcete vziať na palubu nápoj, najlepším riešením je kúpiť si ho v odletovej hale, už po absolvovaní kontroly a to v duty free shopoch.
Všetky tekutiny musia byť v nádobách, ktoré nie sú väčšie ako 100 ml a všetky musia byť uložené v priehľadnom plastovom vrecku na zips. Na tekutiny nesmiete používať väčšie vrecko. Nádoby, ktoré sú väčšie ako 100 ml, nie sú povolené, aj keď nie sú plné. Našťastie si veľa z vecí môžete kúpiť v bezpečných cestovných baleniach aj v bežných obchodoch s drogériou. Vychytávkou, čo si môžem zobrať do lietadla, sú tuhé šampóny, mydlá, deodoranty aj repelenty.
Zakázané predmety
To, čo ohrozuje život, na palube lietadla, ale ani v podanej batožine, nemá čo robiť. Medzi takéto nebezpečné a nepovolené predmety patria zbrane, sekery, nástroje na tetovanie, kladivá, putá, vŕtačky, náradie, munícia, kuše, pištole. Takisto si do akejkoľvek batožiny nemôžete zbaliť výbušné a toxické látky, ako sú rozbušky, dynamit, plyn, ohňostroj, kvapalné palivo. Neprepravujte ani chemické látky ako sú drogy, kyseliny, rádioaktívne materiály, stlačené plyny a jedy.
Nebezpečné predmety
V príručnej batožine sa nesmú nachádzať žiadne predmety s ostrými hranami, ostňami, to sú také, ktoré môžu byť použité ako zbraň. Medzi takéto nebezpečné predmety patria: nožničky, nože, skalpely, holiace žiletky, ihly, striekačky, či vývrtky. Na palubu si môžete zobrať lieky a zdravotné pomôcky, ktoré potrebujete počas cesty. Čo si môžem zobrať do lietadla sa však zvykne v každej krajine mierne líšiť, preto treba rešpektovať individuálne pokyny pracovníkov už priamo na mieste.
Čo si môžem zobrať do lietadla: Jedlo a nápoje
Všetko, čo prešlo kontrolou, je povolené. Jedlo a nápoje zakúpené v zóne duty free sú v poriadku a sú na zozname vecí, čo si môžem zobrať do lietadla. Takisto koláče, zákusky, sendviče, cukríky, sušienky, chrumky, orechy, tyčinky, bonboniéry, vrecúškový čaj alebo balená káva. Možností máte skutočne veľa, avšak treba rešpektovať pravidlá a nariadenia aj v konkrétnej krajine, kam priletíte. Problém môžu robiť sypané koreniny, ktoré má právo pracovník letiska skontrolovať.
Niektoré krajiny zakazujú dovoz nespracovaných a čerstvých potravín na svoje územie. Napríklad do USA alebo Austrálie nesmiete dovážať väčšinu zeleniny, ovocia, semien, prípadne produktov živočíšneho pôvodu. Takéto výrobky sa tiež nesmú dovážať na územie Európskej Únie z tretích krajín. Pred začiatkom cesty sa uistite, či do danej krajiny môžete dovážať výrobky, ktoré si chcete vziať so sebou. Informácie nájdete na oficiálnych vládnych stránkach danej krajiny.
Tip na výlet: čo si môžem zobrať do lietadla a ako sa zbaliť na vysnívanú dovolenku
Určite sa už neviete dočkať svojej vysnívanej dovolenky. Zaslúžite si relax, sladké ničnerobenie alebo aktívny oddych. Aby ste si pobyt skutočne užili, odporúčame navštíviť bezpečné krajiny na cestovanie. Ak už budete na mieste, rozhodne si nechajte odporučiť overené tipy na výlet od miestneho sprievodcu alebo domácich. Nie každý bedeker obsahuje tie najlepšie miesta, kam sa oplatí ísť. Tie ozajstné bývajú často skryté.
Pred akoukoľvek dlhšou cestou sa oplatí spraviť si kontrolný zoznam vecí, čo nezabudnúť na dovolenku. Ten váš by mohol vyzerať aj takto:
- Oblečenie – odev do každého počasia, plavky, topánky, uterák, deka
- Športové potreby – podľa toho, na aký typ dovolenky idete
- Toaletné potreby – kozmetika, drogéria, liečivá, opaľovacie krémy, repelenty, hrebeň, ústna hygiena, ženské hygienické potreby, make-up, dezinfekcia
- Rôzne doplnkové predmety – kópia dokladov, pamäťová karta, telefónny zoznam v tlačenej podobe, cestovný vankúš
- Voľný čas a práca – notebook, mobilný telefón, tablet, nabíjačky, knihy, časopisy, špeciálne lieky, cennosti, fotoaparát, kamera, karta poistenca, okuliare.
Rady a nápady, čo nezabudnúť na dovolenku
Úplne zásadnou otázkou pred každou cestou je, čo si môžem zobrať do lietadla. Ak viete, že cestujete na viac dní, rozložte si to tak, aby ste mali časť dôležitých vecí u seba. Je to praktické vtedy, ak sa vám náhodou stratí batožina v podpalubí. Stať sa môže čokoľvek a kým sa prípadná patália vyrieši, budete mať náhradnú spodnú bielizeň, prípadne teplé oblečenie alebo toaletné potreby poruke. Nezabudnite na knihy, časopisy a krížovky. Čokoľvek sa môže stať s vašimi elektronickými zariadeniami, mobilným internetom alebo wifi pripojením na hoteli a vy odrazu nebudete mať čím vyplniť čas.
Nenechajte veci na náhodu. Tieto rady a nápady platia aj pre spôsob uchovávania spomienok. Ak máte možnosť, zoberte si so sebou kameru alebo fotoaparát. Nespoliehajte sa iba na svoj mobilný telefón. Mohlo by sa stať, že tie najkrajšie miesta nebudete mať zachytené. Veríme, že si vašu dovolenku naplno užijete. S našimi užitočnými tipmi a dobrou náladou sa vám to určite podarí. Šťastnú cestu!