Cyklotrasy po slovenských horách

Aktívna dovolenka nie je pre každého. Každý má rád niečo iné. Niekto vyhľadáva hory, druhý jazerá, iný moria. Cestovanie za oddychom má mnoho podôb a relax môže mať niekoľko foriem. Pre športovcov a fanúšikov našej krajiny môžu byť atraktívne cyklotrasy na Slovensku. Máme ich veľa, dokonca niektoré sú aj medzinárodné. Takýto typ dovolenky sa dá dobre kombinovať aj s pobytom pri vode, so psom alebo s deťmi. Poďte s nami preskúmať tipy na výlet a zaujímavé cyklotrasy na Slovensku!

Cyklistické výlety: ako sa na ne pripraviť?

Dohromady na celom Slovensku je asi 18 000 kilometrov cyklotrás. Priebežne sa aktualizujú, udržiavajú a dopĺňajú. Na svoje si prídu amatérski závodní cyklisti, ale aj rodiny s deťmi. Cyklistika je jednoducho životný štýl. Ak už raz prepadnete tomuto hobby, len veľmi ťažko vylúčite bicykel z vašich dovoleniek. Cyklistika má však mnohé benefity, robiť ju môže takmer každý, takmer všade a takmer v každom veku. Máme pre vás rady a nápady, ako si tento typ dovolenky užijete naplno.

Praktické tipy, na čo nezabudnúť na dovolenku

Aby ste si výlet skutočne užili, mali by ste sa oboznámiť, aké cyklotrasy na Slovensku sú k dispozícii. Na to vám poslúži praktický interaktívny cykloatlas, ktorý je najlepšie sledovať na internete. Ďalej by vás mala zaujímať obtiažnosť jednotlivých trás a takisto možnosti ubytovania či stravovania v okolí. Iné je robiť cyklistiku v Podunajskej nížine a iné vo Vysokých Tatrách. Je dobré absolvovať základnú prípravu, aby ste si dovolenku na bicykloch skutočne vychutnali.

Ak sa chystáte  preskúmať cyklotrasy na Slovensku, môže sa vám stať defekt, roztrhnúť retiazka, zmeniť počasie a iné nepríjemnosti, ktoré si žiaden dovolenkár nepraje. Preto treba byť pripravený čo najlepšie. Určite si bicykel najprv skontrolujte. Ak to nezvládnete sami, navštívte servis bicyklov. 

Čo si treba zbaliť na cyklo výlet

Máme pre vás rady a nápady, ktoré sa vám pri balení na športovú dovolenku budú hodiť. Do úvahy treba brať osobné preferencie, dĺžku a náročnosť výletu, svoj zdravotný stav, aj nepriaznivé počasie. Medzi samozrejmosti určite patrí prilba a okuliare. Tie slúžia proti muškám, slnku či prachu. Ak sa budete z výletu vracať po tme, nezabudnite na predné aj zadné svetlá.

Medzi ďalšie praktické veci do výbavy cyklistu patrí: multikľúč, pumpa, montpáky, sada na lepenie, náhradná duša, nitovač a rýchlospojka, izolačná páska. Nezabudnite aj na lekárničku, v ktorej by nemali chýbať základné lieky proti bolesti v prípade potreby, obväz a vreckovky. Zoberte si so sebou aj náhradné oblečenie, dres, termo tričko, bundu, pršiplášť alebo chrániče. Samozrejmosťou sú aj doklady, nabitý mobilný telefón, fľaša vody, prípadne energetické tyčinky. 

Aké cyklotrasy na Slovensku zvoliť?

Aktívna dovolenka môže mať rôzne podoby. Zatiaľ čo niektorých láka dovolenka s deťmi na bicykloch, iní chcú vyraziť s partiou závodných cyklistov. Pre všetky typy sa nájdu vhodné cyklotrasy na Slovensku. U nás máme rôzne druhy cyklotrás presne v závislosti od účelu, na ktorý slúžia. 

Cyklotrasy na Slovensku pre rodiny s deťmi

Napríklad Beliansku cyklotrasu zvládnu aj rodiny s deťmi, ktoré si so sebou zoberú cyklovozík alebo detské bicykle. Asfaltová cesta spája podtatranskú obec Spišská Belá s Tatranskou kotlinou. Aj napriek tomu, že vedie popri hlavnej ceste, ponúka nádherné výhľady na Belianske Tatry. Môžete navštíviť Beliansku jaskyňu alebo si spraviť prestávku na detskom ihrisku. Všetko záleží na vašich preferenciách. Má dĺžku 9 kilometrov a náročnosť je skutočne nízka. 

  1. Cyklochodník pri Liptovskej Mare

    Táto lokalita právom patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Trasa neobsahuje žiadne náročné stúpania či nebezpečné zjazdy, takže je skvelou voľbou aj pre menších cyklistov a rodiny s deťmi. Cestou cez Liptovský Trnovec sa môžete zastaviť na brehu priehrady a vychutnať si výhľad na Nízke a Západné Tatry. Celá dĺžka trasy má 37 kilometrov a zvládnu ju aj začiatočníci. 
  2. Tokajská vinohradnícka oblasť

    Tokajská oblasť ponúka nielen jedinečné víno, ale aj cyklotrasy, na ktoré určite nezabudnete. Cyklochodníky zámerne vedú aj cez lokality, do ktorých by ste bežne určite nevybrali. Zaujímavou atrakciou vybraného okruhu, ale aj celého Tokaja, je vyhliadková veža v obci Malá Tŕňa. Spája jedinečné obce, v ktorých sa pestuje vinič. Takmer všetky trasy v tejto časti južného Slovenska lemujú vinice a vedú po pokojných cestách, takže sú vhodné aj pre rodiny s menšími deťmi. 
  3. Hnilecká cyklomagistrála

    Rozsiahla cyklotrasa vedie Hnileckou dolinou a prechádza cez 11 dediniek a 2 mestá. Úchvatným miestom je rozhodne obec Dedinky. Okolie vodnej nádrže Palcmanská Maša ponúka nádherné výhľady na hladinu aj kopce ponad ňou. Atrakcie však nájdete aj v ostatných dedinkách, ktorými magistrála prechádza. V Rakovci sa môžete pristaviť pri baníckych domoch, v Hnilci a Švedlári zase obdivovať tradičné drevenice. V Gelnici môžete navštíviť banskú štôlňu. Celá trasa je stredne náročná a meria 70 kilometrov.

Najlepšie a najzaujímavejšie cyklotrasy na Slovensku 

Aj pre nadšencov horskej cyklistiky máme zaujímavé tipy na výlet. Slovensko má totiž ideálne podmienky na tento druh športu a rekreácie. Kopce nie sú príliš vysoké a jazdiť sa dá aj po turistických chodníkoch. 

Cyklotrasy na Slovensku pre horských cyklistov 

Odporúčame napríklad Veľký Hodrušský okruh, ktorý je totiž najdlhšou a najťažšou cyklotrasou z projektu Bajkom k tajchom. Jeho cieľom je dlhodobo udržiavať cyklochodníky v prostredí Štiavnických vrchov, a tým zatraktívniť turistický ruch v tomto regióne. 40-kilometrová dĺžka a značné stúpania sú vhodnejšie pre zdatnejších cyklistov. Menej náročné je ho absolvovať opačným smerom, čiže vyštartovať z Hodruša – Hámre, cez Kerling, Kopanice a späť. 

Po hrebeni Malých Karpát

Od Bratislavskej Koliby až na Košariská. Hrebeňovka Malých Karpát sa dá za niekoľko hodín zvládnuť aj na bicykli. Čaká na vás takmer 100 km dlhá trasa, na ktorej sa nudiť rozhodne nebudete. Zvládnuť ju celú chce dobrú kondíciu, no vybrať si môžete aj niektorú jej časť a užiť si na západnom Slovensku tú najlepšiu horskú cyklistiku v okolí Bratislavy, ktorú nám závidia aj v zahraničí. Malé Karpaty sú rajom pre cyklistov počas celého roka.

Dunajská cyklistická cesta

Ak vyrazíte z Bratislavy smerom do Štúrova, spravíte zhruba 170 kilometrov. Nebudete prekonávať žiadne prevýšenia a túru s prestávkami zvládne takmer každý. Je súčasťou európskej cyklotrasy EuroVelo 6, ktorá má dĺžku až 3653 kilometrov. Pôjdete stále po hrádzi a odmenou vám bude krásna dovolenka na Slovensku pri vode. Štúrovo ponúka termálne kúpalisko Vadaš, ideálny pobyt pod stanom a na skok máte aj do Ostrihomu, kde môžete navštíviť majestátnu baziliku. 

Skupinové výlety na bicykli

Pokiaľ ste sa rozhodli pre aktívnu dovolenku, o zábavu máte postarané. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, aj dvojice, či dokonca veľké partie známych. Prenajať si môžete aj karavan či väčšie auto, ktoré bude nejakú časť trasy vaše bicykle viezť. Kam s karavanom na Slovensku, sa tiež dozviete u nás. Môžete si spraviť okružnú jazdu Slovenskom a zažiť tak našu krajinu aj z inej perspektívy. Veď nie nadarmo sa hovorí, že svet je najkrajší z konského sedla alebo z bicykla.

Slovensko sa právom môže pýšiť neskutočne nádhernými scenériami. Máme ideálne podmienky na turistiku, cyklistiku, aj vodné športy. Zažite ich tento rok aj vy!

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!